środa, 07 marzec 2018 08:23

Jak prawidłowo oświetlić sypialnie?

Oświetlenie w sypialni to bardzo istotny element całego wyposażenia. Światło w tym pomieszczeniu powinno spełniać określone funkcje. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek na temat tego, jakie światło powinno znaleźć się w sypialni oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Sypialnia to miejsce wypoczynku, odprężenia i relaksu. Ważne zatem, by oświetlenie znajdujące się w tym pomieszczeniu było do tego odpowiednio dostosowane. Światło może budować atmosferę oraz klimat, a także ma istotny wpływ na wygląd całego wnętrza. To dzięki właściwemu oświetleniu możemy podkreślać walory mebli, ścian czy innych elementów. Oprócz swej podstawowej funkcji, lampy stanowią doskonałą dekoracje, uzupełniającą styl danego pomieszczenia. Warto zatem zadbać nie tylko o kwestie praktyczne, ale także o te związane z estetyką.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że w sypialni nie wystarczy nam oświetlenie ogólne - właściwie może ono okazać się zbędne. Ważniejsze w tym przypadku są na przykład lampki umieszczone przy łóżku. Oświetlenie powinno odpowiednio komponować się z całym otoczeniem sypialni i nadawać odpowiedni klimat. Wszystko oczywiście zależy od naszych indywidualnych upodobań. Obecnie mamy ogromny wybór lamp do sypialni, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

O czym należy pamiętać?

Wybierając oświetlenie do sypialni powinniśmy pamiętać przede wszystkim o doborze i natężeniu danego światła. Powinno ono być ciepłe i rozproszone, najlepiej pochodzące z odbicia od płaszczyzn ścian lub sufitu. Taki rodzaj światła buduje odpowiedni klimat i sprzyja wypoczynkowi. Ważne, by światło dobrze harmonizowało się z kolorystyką ścian oraz mebli. Pamiętajmy, by nie przesadzać ze źródłami punktów świetlnych, ponieważ może to przynieść odwrotny efekt od oczekiwanego. Dobrze sprawdzają się między innymi plafony sufitowe o ciepłej barwie światła.

Jeśli nie wyobrażamy sobie zaśnięcia bez przeczytania kilku stron książki, powinniśmy pamiętać o właściwym oświetleniu podczas tej czynności. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą nocne lampki umieszczone przy łóżku. Można również zdecydować się na lampy podłogowe czy kinkiety wiszące nad łóżkiem.

Pamiętajmy również o tym, że dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy optycznie powiększyć niewielkie pomieszczenie. Ciekawym rozwiązaniem będzie umieszczenie w sypialni szafy z lustrem. Poza tym wokół ram łóżka czy szaf możemy umieścić oświetlenie w postaci taśm LED - da to iluzję głębi. Warto także zadbać o to, by światło skierowane było nie na podłogę, lecz na sufit. W ten sposób również nadamy pomieszczeniu większej przestrzeni.

Jaki rodzaj lamp wybrać?

W sypialni najlepszym rozwiązaniem są mniejsze źródła światła, w postaci nocnych lampek czy kinkietów umieszczonych na ścianach. Oczywiście nie oznacza to, że musimy zrezygnować z górnego oświetlenia. Istotne by światło nie męczyło wzroku. Wybierając lampki nocne umieszczone obok łóżka powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, by dolna krawędź abażuru znajdowała się wyżej niż 50 cm od poziomu materaca. Dzięki temu światło nie będzie świeciło nam prosto w oczy.

© 2013-2020 by SN2.EU