środa, 04 październik 2017 08:32

Samonawadniające doniczki

Znudziło Ci się ciągłe podlewanie roślin. Masz zamiar wyjechać na kilka dni, ale boisz się, że kwiatki uschną, nic bardziej mylnego, z pomocą przychodzą Ci doniczki samo nawadniające.

 

Twoim ulubionym zajęciem w ogrodzie jest słuchanie muzyki i sadzenie oraz siew, czy też terminowe podlewanie roślin. Oprócz tego odpowiednie nawożenie, badanie pH gleby są czynnościami, które wymagają od nas regularności i w pełni zaangażowania. Przynajmniej przy tym miło płynie czas. A co jeśli zmuszony jesteś wyjechać w delegację na kilka dni bądź tygodni? Co z Twoimi roślinami, gdy nie masz nikogo, kto by się nimi zajął podczas Twojej nieobecności? Co wtedy, gdy rzadko bywamy na działce? Wiadomo, że łatwo jest kogoś poprosić o pomoc, ale gdy ta osoba nie może lub nie wie, jaką objętość wody dawkować, co wtedy? Pytań jest tysiące, lecz odpowiedzi mało. Jednym z kół ratunkowych stają się doniczki samonawadniające.

Co to są doniczki samonawadniające?

Samonawadniające doniczki plastikowe są to pojemniki z dodatkowym systemem nawadniania, który to działa, jako drugie dno doniczki. Za pomocą specjalnego aplikatura na dno doniczki wlewa się wodę dla roślin. System nawadniania jest tak skonstruowany, że dostępna woda dla roślin jest po całej doniczce równomiernie rozprowadzana. Rośliny wtedy czerpią wodę tak długo, jak będą jej potrzebowały. Z systemem nawadniania dostępny jest wskaźnik poziomu wody, który informuje nas o tym, ile wody musimy wlać i jaka jest jej zawartość w glebie. Wykorzystanie doniczek samonawadniających w naszym ogrodzie pozwala zmniejszyć częstotliwość podlewania kwiatków, a to usprawnia uprawę roślin, a i opieka nad roślinkami jest odpowiednio dostosowana do ich potrzeb. Co dalej z zaletami doniczek samonawadniających?

Doniczki samonawadniające - zalety

Wykorzystanie doniczek ułatwia właściwą regulację poziomu wilgotności gleby wszystkim rodzajom roślin. Szczególnie to zyskuje na znaczeniu, gdy musimy pozostawić nasze roślinki bez opieki, a sami ruszamy w drogę. Ponieważ rośliny uprawiane w doniczkach samonawadniających mogą być podlewane rzadziej. Wtedy nie musisz się o nie martwić. Woda do doniczki dostaje się przez specjalny aplikator i bezpośrednio trafia do korzeni roślin, omijając proces przechodzenia przez glebę. Tym samym brak jest jakiegokolwiek problemu z parowaniem wilgoci z ziemi. Swoje roślinki umieszcza się we wkładzie doniczki, co może być wykorzystane, np. jako aranżacja wnętrza.

Doniczka samonawadniająca – zalety systemu nawadniania

System nawadniania w doniczkach zapewnia prawidłowe nawodnienie roślinom. Tym samym wydłuża czas, w którym gleba jest wilgotna, jak również zmniejsza się częstotliwość podlewania roślin w doniczkach. Do połowy redukuje zawartość wody poprzez mniejsze odparowanie. System kontroluje cały czas poziom wody w doniczce. Nie martw się, że rośliny uschną.  Śmiało możesz jechać na wakacje.

© 2013-2020 by SN2.EU