czwartek, 08 czerwiec 2017 14:45

Gniazdo os na poddaszu - i co dalej?

Letni wypoczynek z reguły kojarzy nam się z beztroską – radosnymi wyjazdami nad jezioro, morze czy w góry, a nawet chwilami spędzonymi w zaciszu własnego przydomowego ogródka bądź działki rekreacyjnej. Jednak coraz częściej ten sielski obrazek zakłóca obecność dokuczliwych i co istotne niebezpiecznych insektów, które opuszczają swoje zwykłe miejsca bytowania i przenoszą się bliżej ośrodków miejskich oraz miejsc wypoczynku ludzi. Jak bezpiecznie usunąć zagrożenie? O tym piszemy w poniższym artykule.

 

Dlaczego osy są tak niebezpieczne?

Za jedne z najniebezpieczniejszych owadów żyjących w pobliżu człowieka uważa się osy i szerszenie. W ostatnich latach można spotkać coraz częstsze przypadki, gdzie owady te budują gniazda na poddaszach, w wiatach czy nawet w garażach i przy oknach połaciowych lub pod balkonami. Ich obecność stanowi duże zagrożenie z uwagi na możliwość pogryzienia i wywołania wstrząsu toksycznego u osób uczulonych na jad tych owadów, co w najgorszym przypadku może doprowadzić do śmierci.

Co istotne, owady te mogą być niebezpieczne nawet, kiedy ich się celowo nie drażni, mogą użądlić, gdy się niechcący na nie nadepnie czy machnie ręką. Bardzo niebezpieczną sytuacją jest również moment, gdy owad dostanie się do układu oddechowego. Niejednokrotnie można było usłyszeć, że osa została wypita wraz z napojem, który stał otwarty. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna nawet dla osób, które nie mają uczulenia na jad, gdyż opuchnięcie może doprowadzić do trudności z oddychaniem i uduszenia.

W jaki sposób bezpiecznie usunąć gniazda os?

Skutecznym sposobem na zminimalizowanie zagrożenia użądlenia przez osy czy szerszenie jest usunięcie ich gniazda z pobliża domostwa lub miejsca naszego wypoczynku. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że nie powinno się robić tego samodzielnie, bez odpowiednich zabezpieczeń i przygotowywania. Co ważne, osoby bez odpowiednich zezwoleń nie będą mogły nawet kupić specjalnych środków ułatwiających pozbycia się insektów.

Właśnie dlatego, ale przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwo, o wiele lepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie specjalistów. Z reguły usuwaniem gniazd os zajmują się firmy specjalizujące się w dezynsekcjach i deratyzacjach jak np. http://www.ddd-ratunek.pl/.

© 2013-2020 by SN2.EU