czwartek, 03 marzec 2016 10:09

Jak wykorzystać szkło w nowoczesnym wnętrzu ?

Nowoczesny, minimalistyczny styl sprawia, że coraz chętniej wykorzystujemy szkło w naszych mieszkaniach. Jest to ciekawy materiał, który sprawdza się nie tylko jako dekoracja w formie lustra. Odpowiednie wykorzystanie szkła może optycznie powiększyć wnętrze oraz dodać mu unikalnego charakteru.

Jak zatem wykorzystać szkło? Gdzie szukać inspiracji? Ciekawych aranżacji z wykorzystaniem szkła można szukać na blogach wnętrzarskich, na stronach firm zajmujących się produkcją elementów szklanych i na portalach związanych z wystrojem wnętrz.

Niezwykle popularne stają się drzwi szklane, które można dopasować nie tylko do nowoczesnych wnętrz. Dzięki możliwości wykorzystania różnego rodzaju szkła (np. mleczne, przeźroczyste lub o wyrazistej fakturze) lub szkła ręcznie malowanego można uzyskać zadziwiające efekty. Przykładowo do wnętrz w stylu Art Deco będą pasowały drzwi z wyraźnie zaznaczonym geometrycznym kształtem, który może się powtarzać. Ornamentem na takich drzwiach może być mleczny prostokąt oddzielony od przeźroczystej części srebrzystą farbą. Do minimalistycznego pomieszczenia lepiej wybrać drzwi jednolite np. w czarnym kolorze wykończone na wysoki połysk lub wręcz przeciwnie – wykonane z matowego szkła.

Szkło doskonale sprawdza się również jako materiał na balustrady i blaty – zarówno do mebli kuchennych, jak i w salonie. Co ciekawe w nowoczesnych wnętrzach użytkowych coraz częściej szkło wykorzystuje się do tworzenia całych ciągów komunikacyjnych. Taki zabieg sprawia, że środek budynku wydaje się lżejszy, bardziej przestrzenny.

Elementy wykończeniowe wykonane ze szkła sprawdzą się doskonale zarówno w wielkich biurowcach, jak i w mieszkaniach. Zastosowań jest naprawdę dużo.

W tym miejscu można zadać sobie pytanie, czy wykorzystanie szkła jako materiału konstrukcyjnego drzwi czy balustrad to dobry i bezpieczny pomysł? W przypadku elementów takich jak drzwi, balustrady, przeszklenia czy blaty wykorzystuje się specjalnie wzmacniane szkło, więc nie ma się czego obawiać.

Szkło wykorzystywane w tym celu jest hartowane i wzmacniane. Sprawia to, że nawet kiedy szkło zostanie uszkodzone, jego elementy nie rozpryskaną się, a zostaną na miejscu. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko przypadkowego skaleczenia się.

 

© 2013-2020 by SN2.EU