czwartek, 25 luty 2016 15:59

Klimatyzator w domu - kiedy warto myśleć o jego montażu?

Klimatyzacja w domu przestaje być powoli rarytasem dla wybranych. Coraz więcej osób decyduje się na montaż takiej instalacji, po to, by utrzymać w budynku przyjemną temperaturę, podczas gdy na zewnątrz szaleją chociażby uciążliwe upały.

Oprócz tego nowoczesne klimatyzatory coraz częściej oferują tryb oczyszczania powietrza. Kiedy jednak najlepiej pomyśleć o instalacji klimatyzacji? Czy rozważyć to w trakcie budowy domu, czy też w późniejszym czasie? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

O dobrodziejstwie klimatyzacji przekonujemy się zazwyczaj, gdy na zewnątrz temperatura powietrza przypomina raczej afrykański klimat. To właśnie upały powodują, że wiele osób decyduje się na założenie w swoich domach klimatyzatorów. Wielokrotnie pojawia się wówczas pytanie – czy nie lepiej byłoby je zainstalować w trakcie budowy domu? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Klimatyzacja w trakcie budowy – wady i zalety
Oczywiście uwzględnienie klimatyzacji w projekcie budowy domu jest pomysłem jak najbardziej godnym pochwały. Dlaczego? Ponieważ instalowanie tego urządzenia (mowa tu o jego wersji nieprzenośnej) odbędzie się jeszcze przed otynkowaniem budynku, przez co montaż nie wymusi na właścicielu budynku dokonywania niepotrzebnych zniszczeń. Oprócz tego początkowe uwzględnienie klimatyzacji przy budowie domu daje większe pole manewru przy wyborze odpowiedniego sprzętu. Jak to jednak przy stawianiu wymarzonego budynku mieszkalnego bywa – często przeszkodą mogą być pieniądze. Budowa to bardzo kosztowna operacja i wiele osób szuka w trakcie jej trwania oszczędności. Zakup klimatyzacji nie wydaje się obowiązkowy i łatwo z niego zrezygnować.

Klimatyzacja do gotowego budynku – plusy i minusy
Kupując klimatyzację do gotowego budynku trzeba mieć świadomość, że niektóre urządzenia będą wymagały od nas pewnych interwencji, a te mogą doprowadzić do lekkich zniszczeń postawionego budynku. Oprócz tego kupno klimatyzacji do gotowego domu daje mniejsze pole manewru przy wyborze sprzętu. Z drugiej strony o kupnie klimatyzacji w takiej sytuacji decydujemy się, gdy mamy przeznaczony na nią budżet i nie musimy szukać rozwiązań z niższej półki. Dodatkowo nie gonią nas żadne terminy i możemy zdecydować się na instalację klimatyzatora między sezonami, kiedy to ceny tych urządzeń znacznie maleją. Tutaj przeczytasz,jaki klimatyzator najlepiej wybrać.

Kiedy najlepiej kupić klimatyzator?
Klimatyzator można kupić w zasadzie przez cały rok, jednak zaleca się jego nabycie wczesną wiosną. Dlaczego? Wówczas na rynek trafiają nowe modele tego typu sprzętu, a jego ceny nie są aż tak wysokie, jak chociażby w przypadku lata, kiedy to jest największy popyt na ochładzające urządzenia.

Klimatyzator z marketu – czy to dobry pomysł?
Niekoniecznie. Taki sprzęt kusi swoją ceną, ale niestety ma szereg wad. Najważniejsze z nich to: brak serwisu pogwarancyjnego, trudno dostępne części zamienne, brak fachowego doradztwa, bardzo prawdopodobne złe warunki transportu i magazynowania, a także słabej jakości wykonanie sprzętu.

© 2013-2020 by SN2.EU