wtorek, 12 styczeń 2016 10:45

Zima nie taka sroga – w tym roku zmniejszamy rachunki za gaz!

W Polsce jest ponad 5 mln domów jednorodzinnych, wśród nich spory procent stanowią domy z ogrzewaniem gazowym. Sezon zimowy to czas po którym boimy się otworzyć kopertę z rachunkami za gaz. Często dochodzą one nawet do kilku tysięcy złotych. Co zrobić aby zabezpieczyć się przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie? Jak zacząć oszczędzać?

Wyniki raportu Millward Brown SMG KRC „Polacy a wydatki na ogrzewanie”, pokazują, że Polacy najczęściej na ogrzewanie wydają kwoty w wysokości 2000-2500 zł (22% respondentów), 2501-3000 zł i 801-1499 zł (po 15%), 3001-4500 zł oraz ponad 4500 zł (po 14%). Tylko 9% badanych w sezonie grzewczym płaciło za rachunki za ogrzewanie mniej niż 800 zł. Aby nasze rachunki nie przyprawiały o zawrót głowy warto zastosować kilka prostych sposobów, które pomogą nam zoptymalizować budżet domowy.

Jak oszczędzać?

Oczywiście najprostszym sposobem na obniżenie rachunków za gaz jest zmniejszenie ilości zużycia, czyli potocznie ‘zakręcenie kurków’. Dla wszystkich lubiących ciepło mamy jednak dobrą wiadomość. To nie jedyny sposób! Ogromny wpływ na nasze finanse w sezonie zimowym ma kondycja naszego kotła gazowego. Stary i zużyty nie jest już tak sprawny i często to właśnie jego awaryjność wpływa na podwyższone wartości na rachunkach. Wymiana kotła na nowszy to zdecydowanie koszt, który warto ponieść. Pamiętajmy również, że raz w roku należy sprawdzać sprawność pieca, tylko wtedy mamy pewność, że działa on dobrze i możemy czuć się bezpiecznie.

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na rachunki za gaz jest sama cena za m3 gazu. Im niższa tym mniejsze płacimy rachunki. Od 2007 każdy odbiorca ma prawo zmienić sprzedawcę zarówno gazu jak i prądu na alternatywnego. Co ważne taka zmiana jest w tym momencie tak prosta jak zmiana operatora sieci komórkowej. Może zrobić to każdy, indywidualnie i przede wszystkim za darmo. „Przeciętne gospodarstwo domowe wykorzystujące gaz nie tylko do gotowania, ale i do ogrzewania domu może zaoszczędzić ponad 100 zł rocznie, dodatkowo możemy zmienić model rozliczeń na prognozy i wtedy płacimy zimowe rachunki rozłożone na kilka miesięcy” – mówi Damian Lindner, Błękitna Energia.

Aby oszczędzać gaz w domu można także zastosować kilka następujących trików. Przede wszystkim uszczelnić okna tam, gdzie czuć przewiew. Specjaliści uważają, że w ten sposób z mieszkania uwalnia się prawie 25% ciepła. Kiedy spowolnimy proces ochładzania domu, kaloryfery nie będę musiały grzać pełną mocą. Grzejniki to kolejna rzecz o którą warto w domu zadbać. Regularnie czyszczone, odkamieniane, odpowietrzane, poddawane przeglądom i regulacji posłużą nam długo i skutecznie podniosą temperaturę. Pamiętajmy aby ustawiać meble tak żeby nie zasłaniały kaloryferów. Można również sprawdzić gdzie w naszym domu ‘ucieka’ ciepło za pomocą kamery termowizyjnej. Ta usługa jest już ogólnodostępna a w niektórych miejscowościach oferowana jest przez Urząd Miasta zupełnie za darmo.

Zmiana nawyków w funkcjonowaniu na co dzień może okazać się zbawienna dla budżetu domowego. Dlatego bez zbędnej zwłoki i nie czekając na kolejny rachunek, warto zastosować przedstawione pomysły już dziś. Te zmiany przyniosą oczekiwane efekty i ulgę przy kolejnym terminie zapłaty rachunków.

© 2013-2020 by SN2.EU