piątek, 24 lipiec 2015 09:50

Leżaki ogrodowe, ciężki orzech do zgryzienia?

Każdego roku, wraz z nadejściem wiosny oraz cieplejszych dni, zaczynają marzyć nam się dni spędzane przez nas na świeżym powietrzu, z dala od zgiełku miasta oraz problemów codziennego życia. Nie każdy musi przy tym wyjeżdżać w tym celu na wakacje. Wielu osobom wystarcza w tych celach własny ogród, gdzie w otoczeniu przyrody oddają się relaksowi oraz kąpielom słonecznym, zapominając o pracy i związanych z nią zobowiązaniach.

Aby wygodnie wypoczywać we własnym ogrodzie, zapewnić sobie jednak należy wygodne miejsce, w którym spędzać będziemy wolny czas na czytaniu książki lub obserwowaniu przyrody. Wielu z nas w tym celu wyposaży się w hamak, który przenosić ich będzie w myślach do ciepłych krajów. Równie dobrym rozwiązaniem pozostaje zakup leżaków ogrodowych, które nieprzerwanie od wielu lat stanowią podstawowy element wyposażenia ogrodów wielu domostw. Odpowiednio dobrane modele zapewnią nie tylko wygodę, relaks i wypoczynek, ale też wykonane z wysokiej jakości surowców i materiałów służyć będą domownikom przez długie lata. Dlatego też warto przy ich zakupie zwrócić uwagę na kilka ich cech oraz właściwości.

Dokonując zakupu leżaków ogrodowych przede wszystkim zastanowić musimy się, z jakiego materiału mają być one wykonane. Aktualnie producenci i dystrybutorzy tych mebli ogrodowych posiadają szeroką ofertę leżaków wykonanych z drewna, tworzyw sztucznych, a także różnego rodzaju metali odznaczających się charakterystycznymi dla danego stopu właściwościami fizycznymi. Mieć na uwadze należy, że wybór surowca, z którego wykonany będzie leżak determinować też będzie sposób jego używania, a także dopuszczalne metody jego konserwacji i pielęgnacji, co nie wywierać będzie też wpływ na jego bezpośrednią eksploatację i użytkowanie. Leżaki ogrodowe mogą być wykonane z materiałów szybko nagrzewających się lub nieodpornych na silne promieniowanie słoneczne przeznaczone będą przede wszystkim do zacienionych ogrodów i tarasów, gdzie nie będą narażone na bezpośrednie działanie słońca. Jeśli natomiast mimo wszystko wykorzystywać będziemy chcieli je na słońcu, zaopatrzyć będziemy musieli się w specjalne pokrowce lub narzutki, które uchronią nas przez możliwym oparzeniem. Wybierając leżak wykonany z drewna będziemy musieli liczyć się też z tym, że co jakiś czas wymagać on będzie renowacji i konserwacji, a także zapewnienia odpowiedniego sposobu jego przechowywania, tak aby ograniczyć niekorzystne oddziaływanie warunków pogodowych i atmosferycznych na drewno. Warto mieć też na uwadze, że leżaki wykonane z na stałe przymocowanych do konstrukcji materiałów stwarzać będą problemy w razie ich poplamienia lub zabrudzenia – będą musiały być one ręcznie czyszczone, przy użyciu środków, które nie będą wchodzić w interakcje chemiczne z innymi materiałami użytymi do wykonania poszczególnych elementów konstrukcyjnych.

Przede wszystkim jednak na pierwszym miejscu stawiać musimy wygodę nabywanych mebli ogrodowych. Nawet bowiem najlepsze cechy i właściwości użytkowe nie sprawią, że z przyjemnością korzystać będziemy w ogrodzie z leżaków, które nie będą zapewniać nam komfortowego, niczym niezakłóconego odpoczynku.

© 2013-2020 by SN2.EU