czwartek, 29 styczeń 2015 11:46

Zimowe kwiaty domowe

Kwazar Opryskiwacze Kwazar Opryskiwacze

W okresie zimowym w naszych mieszkaniach powietrze zazwyczaj jest suche i ciepłe. W takich warunkach wiele odmian kwiatów doniczkowych ulega osłabieniu. Jednak w tym czasie nie chcemy rezygnować z zieleni domowej – tęsknimy za nią, bo na zewnątrz jest szaro. Warto wiedzieć, że są rośliny, które przy niewielkiej pomocy, doskonale sobie radzą w okresie grzewczym. Zapoznajmy się więc z tymi odmianami, by cieszyć się udekorowanym domem nawet w mało sprzyjających warunkach.

Przewodnik po kwiatach
Łatwymi w uprawie są Falenopsis – rośliny naturalnie występujące w Azji południowo-wschodniej i północnej Australii. Cechują się długotrwałym kwitnieniem, są okazałe i różnobarwne. Jeśli chodzi o domową pielęgnację, to Falenopsis lubi jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsca. Najlepiej ustawić go na wschodnim lub zachodnim parapecie. Kwiaty te wystarczy podlewać raz na 1–2 tygodnie. Jednak pamiętajmy, że Falenopsis wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Najlepiej rozpryskiwać wokół nich wodę uważając, tak aby nie moczyć kwiatów.

Kolejna wytrzymała na niedogodne warunki roślina to Nolina. Jej cechą charakterystyczną jest pień, a dokładnie jego dolna część (mocno zgrubiała). Kwiat ten pochodzi z południowo-wschodniego Meksyku, gdzie rośnie na terenach półpustynnych. Jego gruby pień służy jako zbiornik na wodę, z którego korzysta w okresie suszy. Dlatego Nolina uprawiana w domowych warunkach nie wymaga częstego i obfitego podlewania. Nadmiar wody może jej wręcz zaszkodzić. Należy pamiętać również, że roślina ta lubi dobrze oświetlone miejsca, najlepiej bezpośrednio nasłonecznione.

Wilczomlecz zamieszkuje, cieplejsze strefy całego świata, szczególnie Afrykę. Jeśli chodzi o domową pielęgnację to kwiaty te nie są bardzo wymagające. Mimo, że potrzebują dużo światła, to bez problemu znoszą okresowe niedoświetlenie. Podlewamy je umiarkowanie, ziemia zawsze powinna przeschnąć, zanim dostarczymy mu kolejną porcję wody. Przelany – gnije.
Fiołki afrykańskie to kolejny rodzaj roślin doniczkowych, które cieszą oko nawet w trakcie zimy. Pięknie prezentują się na parapecie okna, bo kwitną obficie. Mimo, że potrzebują dużo światła, to dobrze znoszę zimowe słońce. Fiołki afrykańskie najlepiej przechowywać w stałej temperaturze. Doskonale czują się na północnym lub zachodnim oknie. Roślina ta nie lubi suchego i gorącego powietrza. Podlewamy ją letnią wodą. Trzeba uważać, by podlewając, nie zwilżać liści ani jej środka.

Kwiatowa pomoc domowa
Pomocne w pielęgnacji domowego ogródka zimą są opryskiwacze. Warto postawić na takie, które umożliwiają precyzyjną aplikację. Jest to bardzo istotne, gdyż każda roślina wymaga indywidualnej pielęgnacji. U jednych można spryskiwać wyłącznie łodygę, omijając kwiat, inne zraszać wodą w całości. Dokładność działań jest bardzo istotna. Opryskiwaczami, dającymi taką możliwość są Venus Super 360 i Mercury Super 360.

Venus Super 360 to ręczny opryskiwacz ciśnieniowy, który umożliwia oprysk regularnym, stałym strumieniem. Zupełnie nowa pompa oraz konstrukcja głowicy zwiększają zawirowanie cieczy, a ruchoma końcówka pozwala na swobodną regulację kąta oprysku. Venus Super 360 jest idealny do pielęgnacji zarówno roślin domowych (np. paproci), jak i roślin ogrodowych – krzewów, drzewek itp. Innowacyjny system 360o pozwala na aplikację cieczy nawet po odwróceniu opryskiwacza do góry dnem!
Cena: 45zł - 49zł (w zależności od pojemności)
Producent: Kwazar Corporation Sp. z o.o.

Mercury Super 360 o pojemności 0,5l oraz 1l jest idealnym urządzeniem do pielęgnacji roślin domowych i balkonowych, zraszania, nawożenia dolistnego, nabłyszczania liści. Innowacyjny system 360o pozwala na aplikację nawet po odwróceniu opryskiwacza do góry dnem. Dwustronna pompka (Double Action®) dodatkowo zwiększa wydajność pracy – rozpylenie cieczy następuje zarówno przy naciśnięciu, jak i zwolnieniu dźwigni pompki.
Cena: 13zł – 15zł ( w zależności od pojemności)
Producent: Kwazar Corporation Sp. z o.o.

© 2013-2020 by SN2.EU