czwartek, kwiecień 18, 2024
czwartek, 06 luty 2014 20:02

Na ratunek nieudanemu praniu

Nie dla każdego pranie jest bardzo prostą, oczywistą czynnością. Chociaż wrzucenie ubrań do pralki, dodanie proszku i zamknięcie drzwiczek nie wydaje się skomplikowane, to w pośpiechu nietrudno o porażkę. Jeśli zapominamy o oddzieleniu od siebie odpowiednich kolorów i materiałów, możemy być rozczarowani tym, co wyciągniemy z pralki.

Mowa oczywiście o zafarbowanych ubraniach. Problemu można uniknąć, ale wymaga to skrupulatności i niestety, czasami również prania pojedynczych ubrań osobno. Jeśli jednak w natłoku spraw i chęci zaoszczędzenia czasu zdarzy nam się wrzucić do pralki różne materiały i kolory – jak poradzić sobie z zafarbowanymi ubraniami? I jak się ustrzec takich niemiłych zdarzeń w przyszłości?

Jak (nie) walczyć z zafarbowaniem...
Znane domowe metody na pozbycie się zafarbowania z ubrań są z reguły kłopotliwe i mało skuteczne. Panie domu próbują poradzić sobie z takimi plamami na trzy sposoby: namaczaniem prania i odstawieniem go w misce na wiele godzin, potraktowaniem go typowym, mocnym odplamiaczem albo wypraniem w occie. Wszystkie te metody bardzej szkodzą naszym bluzkom, sukienkom czy prześcieradłom, niż faktycznie pomagają. Wielokrotne pranie i namaczanie jest szkodliwe dla delikatnych materiałów, z kolei większość odplamiaczy ma właściwości żrące i nie wypuści naszej bluzki bez szwanku. Prawdopodobnie sprawi, że wypłowieją nie tylko plamy, ale także cały kolor ubrania. Natomiast pranie zafarbowanego materiału w occie to najgorsze, co może spotkać ubranie. Ocet nie tylko nie wpływa na usunięcie przebarwień, ale przeciwnie – podtrzyma ich intensywność i utrwali zafarbowanie.

... a jak sobie z nim poradzić?
Zamiast spisywać ubrania na straty lub eksperymentować z detergentami o nieprzyjaznym składzie, warto rozejrzeć się za profesjonalnym produktem przeznaczonym do odbarwiania zafarbowanych ubrań. Taki środek ma zazwyczaj łagodniejszy skład niż silnie żrący odplamiacz, będzie więc bezpieczny dla delikatnych materiałów, takich jak wełna czy jedwab. Nie sprawi, że kolory ubrań wypłowieją, ale usunie zafarbowane plamy.
Środek do odbarwiania zafarbowanych ubrań posiada w swojej ofercie marka Dylon – jest to S.O.S Odbarwiacz, który nie wymaga użycia żadnego dodatkowego detergentu. Jedna saszetka i pranie w 60° wystarczą, aby pozbyć się niepożądanych plam. Produkt nie tylko odplamia, ale świetnie ożywia zszarzałe białe i wyblakłe kolorowe ubrania – mówi Bartłomiej Szakiewicz, ekspert marki Dylon.

Produkt przeznaczony do odbarwiania zafarbowanych ubrań to najbardziej delikatne i skuteczne rozwiązanie na takie trudne plamy. Dzięki niemu mamy pewność, że nie uszkodzimy materiału, a osiągniemy oczekiwany efekt.