wtorek, 04 luty 2014 18:50

Love is all you need – czyli z Walentynkami dookoła świata!

Dzień Zakochanych jest obchodzony niemal na całym świecie. Jego celebrowanie to dobra okazja do podróży poprzez tradycje i obyczaje różnych państw. Co kraj, to obyczaj, a popularne Walentynki mają nieco inny charakter w krajach europejskich i w dalekiej Japonii. Włosi chętnie obdarowują swoje damy czerwoną bielizną, a mieszkańcy Tokio czekoladkami.


W Stanach Zjednoczonych Walentynki są świętem adresowanym do wszystkich, nie tylko par. Zgodnie ze zwyczajem, mały prezent otrzymują wszyscy: członkowie rodzin ofiarodawców, ich bliscy przyjaciele, a nawet współpracownicy. Najpopularniejszym amerykańskim prezentem jest bombonierka w kształcie serca.

Zaskakującym może być fakt, że we Francji Walentynki są świętem narodowym! Świętem obchodzonym hucznie i pachnąco. Zamiast klasycznych kartek z życzeniami do ukochanej osoby wysyła się bukiet kwiatów. Zwyczajem stało się także zaproszenie do teatru. Po doskonałym spektaklu, Francuzi kontynuują świętowanie podczas romantycznej kolacji.

Romantyczną naturę mają także Włosi. W słonecznej Italii 14 lutego króluje czerwień. Panowie najchętniej wybierają dla swoich ukochanych czerwoną bieliznę, a panie dla swoich Partnerów szerszy asortyment garderoby. W Umbrii, a więc miejscu spoczynku Świętego Walentego, Dzień Zakochanych ma swoje specjalne miejsce w kalendarzu. W niedzielę poprzedzającą Walentynki odbywa się Święto Zaręczyn. To właśnie wtedy pary z różnych stron świata przybywają nad grób Świętego Walentego, by ślubować sobie miłość i wierność.

Nieco inną atmosferę mają Walentynki w Hiszpanii. Jej mieszkańcy dbają, aby prezenty, którymi obdarowują się ukochane osoby, były przede wszystkim praktyczne. Panie najczęściej otrzymują sprzęt AGD, a Panowie komputery i elektroniczne gadgety.
W odległej Japonii przyjęto zwyczaj, w którym to kobiety obdarowują mężczyzn słodkimi upominkami. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych podarunki wręcza się nie tylko ukochanej osobie, ale także członkom rodziny, znajomym i współpracownikom. W Japonii, w związku z dniem Świętego Walentego przyjęły się dwa typy czekoladek: własnoręcznie wykonane, którymi panie obdarowują najbliższych, oraz zagraniczne – przeznaczone dla mniej znanych osób. Panowie mogą odwdzięczyć się swoim paniom w dniu 13 marca, w tzw. Biały Dzień, kiedy to obdarowywanymi są właśnie kobiety.

Walentynki przyjęły się także w Polsce. W Święto Zakochanych prezenty najchętniej wręczamy naszym, popularnie mówiąc, drugim połówkom. Największym zainteresowaniem cieszą się kwiaty, słodycze i drobne upominki.
W tym roku wachlarz walentykowych drobiazgów jest nieco szerszy. Specjalnie dla miłośników święta, walentynkową kolekcję przygotował Empik.

W kolekcji „Love is all you need” znalazły się: balony w kształcie serca oraz liter LOVE, oryginalne ramki na zdjęcia, kubki i czajniki do zaparzania herbaty z walentynkowym wzorem, porcelanowe skarbonki w kształcie zalotnego króliczka, poduszki z nadrukami romantycznych haseł, a także lusterko do torebki z emblematem serca oraz dzwonki.

Kolekcję uzupełniają akcesoria kuchenne, wśród których są: foremki do lodu, trzepaczki do bicia piany, podbieraki i foremki do walentynkowych ciastek w kształcie serca.

Kolekcja „Love is all you need” jest dostępna w wybranych salonach Empik.

© 2013-2020 by SN2.EU