sobota, czerwiec 03, 2023
niedziela, 29 wrzesień 2013 13:30

Akwarium jako ozdoba domu

Akwaria z rybkami mogą mieć bardzo różne kształty. Forum akwarystyczne wskazuje, że najczęściej spotykane są akwaria prostokątne, które można postawić nawet w centralnym punkcie domu czy mieszkania. Bardzo często można się także spotkać z akwariami kulistymi lub owalnymi, które zazwyczaj są przeznaczone do hodowania jednego tylko gatunku

rybek. Tzw. złotych rybek. Im większe akwarium tym wyższe będą koszty związane z jego zakupem. Na wyższe koszty wpływ będzie miało także to, że do większego zbiornika trzeba będzie kupić filtry, pompy i napowietrzacie wody o większej wydajności. Będzie to automatycznie o wiele większy wydatek.
Piękne i zadbane akwarium może być ozdobą domu lub mieszkania. Trzeba się jednak postarać o to, aby rośliny, kamienie, piasek oraz dekoracje były pięknie do siebie dobrane i pięknie ze sobą skomponowane. Te same zasady należy także stosować, jeżeli chodzi o wybór właściwych gatunków rybek. Trzeba sobie koniecznie zdawać sprawę z tego, że niektóre gatunki rybek zwyczajnie nie są w stanie ze sobą współżyć w tym samym zbiorniku. Na ten temat bardzo wiele wpisów zawiera forum akwarystyczne .

O rybki i całe akwarium trzeba należycie dbać. Chodzi przede wszystkim o to, aby akwarium było regularnie czyszczone. Woda powinna być wymieniana, za każdym razem kiedy tylko pojawiają się pierwsze osady. Nieregularne czyszczenie zbiornika może wywoływać różnego rodzaju choroby u ryb. M.in. takie jak rybia ospa, które objawia się pojawianiem się plam na płetwach oraz na skrzelach. Choroba jest zaraźliwa i jeżeli jedna rybka na nią zachoruje to już wkrótce mogą się pojawić kolejne zachorowania u kolejnych rybek. Wówczas konieczna jest izolacja chorej rybki najlepiej w mniejszym zbiorniczku.
W momencie czyszczenia akwarium koniecznie trzeba pamiętać o tym, że rybki można przełożyć dopiero po kilku dniach. Dzieje się tak, dlatego, że do akwarium napuszcza się zwykłej wody z kranu. Zawiera one liczne związki chemiczne oraz chlor, który jest bardzo szkodliwy dla rybek. Może on także wywoływać choroby rybek. Jeżeli myśli się o wpuszczeniu rybek do akwarium niemal natychmiast po jego wyczyszczeniu konieczne jest zastosowanie preparatów wzmacniających i neutralizujących szkodliwe związki w wodzie. Dzięki niemu będzie można wpuszczać rybki niemal natychmiast do zbiornika.
Dbałoś o piękne akwarium, które ma być ozdobą każdego mieszkania, to także dbałość o piękny wygląd samych rybek. Konieczne jest podawanie odpowiednich pokarmów, które będą właściwie zbilansowane i dzięki którym rybki będą mogły się bardzo szybko rozwijać i rosnąć.zgredtodziad.eu