czwartek, 01 sierpień 2013 15:54

Szlakiem egzotycznych prezentów

Pomimo tego, że podróż dookoła świata od dawna można przemierzyć krócej niż w 80 dni, dostępne środki komunikacji zmniejszają dystanse i powodują, że nasz glob się „kurczy”, egzotyczne kraje nie przestają przyciągać. Są obiektem naszych marzeń i planów, do których tak chętnie przygotowujemy się z przewodnikiem w ręku.

Dzięki egzotycznym pamiątkom czy przedmiotom kojarzonym z danym regionem, jego kulturą czy przyrodą wakacyjny nastrój zostanie z nami przez cały rok.

Charakterystyczną sylwetkę jednego z najbardziej „eleganckich” ptaków na Ziemi rozpozna niemal każdy. Zastanawialiście się kiedyś skąd pochodzi flaming? O ile flaming karmazynowy zamieszkuje Półwysep Jukatan, Antyle i Galapagos, to aby odwiedzić najbardziej popularnego flaminga różowego, trzeba wybrać się do Afryki – na południe od Sahary, nad rejon mórz Śródziemnego i Czarnego, dalej na Bliski Wschód oraz do Pakistanu, Indii i na Cejlon. – Ni stąd ni zowąd mamy bajeczną trasę podróży.

Podążając wytyczonym szlakiem, trafimy z pewnością także do krajów, gdzie egzotyczny dla nas bambus rośnie jak zwyczajna polska trawa. Spotkamy go na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy i Europy. Dziś egzotyczne drewno bambusowe, dzięki ogromnym możliwościom adaptacyjnym, a tym samym łatwości w uprawie, jest powszechnie używane i ma bardzo wiele zastosowań. Oprócz egzotycznych przedmiotów, jak na przykład flety czy łuki, z lekkiego i wytrzymałego bambusowego drewna przygotowywane są gustowne parkiety, a nawet obudowy telewizorów LCD, telefonów komórkowych czy iPadów.

W kojarzonej z bambusem Azji znajdziemy także kraj, w którym wynaleziono w VII wieku porcelanę. W Państwie Środka jej wytwarzanie miało status sztuki, a Chińczycy poświęcali jej dokładnie tyle uwagi, co Europejczycy malarstwu czy rzeźbie. Do dziś uważa się, że właśnie z tego kraju pochodzą jej najszlachetniejsze odmiany, a najstarsze tamtejsze zbiory kolekcjonerskie liczą sobie ponad 800 lat. Do Europy porcelanę przywiózł Marco Polo w 1298 roku. Dwieście lat później, drugi wielki zdobywca i podróżnik, Vasco da Gama, odkrył drogę morską do Indii, dzięki której oprócz pięknej i delikatnej porcelany z Azji, zaczęto sprowadzać także jedwab, egzotyczne gatunki drewna oraz wykwintne przyprawy korzenne.

Bambusowe talerze i sztućce, inspirowane Azją egzotyczne latarnie i barwne lampiony, różnorodne pudełka i kosze do przechowywania bibelotów, ozdobne figurki nawiązujące do motywu egzotycznych zwierząt, porcelanowe naczynia ozdobione kwiatowymi ornamentami oraz satynowe poduszki z egzotycznym nadrukiem – to wszystko znajdziemy w przygotowanej przez Empik dla amatorów dalekich podróży kolekcji „Tropikalne klimaty”.

Kolekcja egzotycznych akcesoriów, które zatrzymają wakacyjny nastrój na dłużej, „Tropikalne klimaty” jest dostępna we wszystkich salonach Empik w Polsce oraz na stronie www.empik.com do końca sierpnia.

© 2013-2020 by SN2.EU