poniedziałek, 29 lipiec 2013 18:55

Całe życie w powietrzu. +Video

Jerzyk zwyczajny to gatunek średniego ptaka wędrownego, który ma swoiste zwyczaje. Jakie? Otóż od momentu wylecenia z gniazda, potrafi całe życie spędzić w powietrzu. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego dziwnego stwora, serdecznie zapraszamy poniżej!

Rozpoznawalność zwierza
Jerzyki posiadają ubarwienie brązowoczarne z granatowym połyskiem na grzbiecie. Dodatkowo mają niesamowicie długie i ostro zakończone skrzydła o sierpowatym kształcie. Ogon za to jest krótki i rozwidlony. Jerzyki mają również ciekawe nogi – posiadają cztery palce skierowane do przodu (nie mają żadnego pazura odchylonego do tyłu, co uniemożliwia im poruszanie się po ziemi oraz siedzenie na gałęziach).

Gdzie i kiedy spotkać?
Jerzyki wystepują prawie w całej Europie (w tym również w Polsce – na Mazurach, w Tatrach, Karkonoszach i Górach Bystrzyckich), w części Azji oraz północnej Afryce.

Pora obiadowa
Czym żywią się te ptaki? Jako, że praktycznie całe życie spędzają w locie, to muszą skupić się na drobnych owadach, które chwytają szeroko rozwartym dziobem. Ich ofiarami padają owady błonkoskrzydłe, chrząszcze, muchówki oraz małe motyle.

Ciekawości z kości
Jakim cudem te stwory spędzają tyle czasu w powietrzu? No cóż, jakoś im się udaje – oprócz zdobywania pokarmu w locie, zdobywają również materiał na gniazdo, a także piją wodę (krople deszczu), kopulują i śpią. W takim „zawieszonym” stanie jerzyki potrafią żyć nawet trzy lata, lądując jedynie na czas okresu lęgowego, kiedy to budują gniazdo i karmią pisklęta. Mówi się, że jerzyk jest jednym z najszybszych ptaków w Europie – w pogoni za zdobyczą osiąga prędkość do 200 km/h.

http://youtu.be/WCX9gADoFp0

Media

© 2013-2020 by SN2.EU