piątek, kwiecień 26, 2024
poniedziałek, 29 kwiecień 2013 13:18

Bardzo znany i popularny pingwin królewski. +Video

Pingwiny są znane praktycznie każdemu – są to charakterystyczne, dosyć spore ptaki, które nie potrafią latać. No i żyją głównie tam, gdzie zimno. Jednym z najbardziej znanych gatunków tego ptaka jest pingwin cesarski oraz jego bliski kuzyn – pingwin królewski. Właśnie o tym drugim pragniemy Wam dzisiaj poopowiadać.
Rozpoznawalność zwierza
Pingwin królewski pod względem wielkości zajmuje drugie miejsce, zaraz po wspomnianym już pingwinie cesarskim. Nie istnieje różnica pomiędzy samcem a samicą, zarówno w umaszczeniu, jak i wielkości. Cechą charakterystyczną tego nielatającego ptaka jest pomarańczowe upierzenie gardła i policzków. Brzuch jest biały, natomiast barki i grzeb ciemnoszary z granatowym połyskiem. Boki dzioba są zaróżowione, reszta czarna. Średnia długość ciała wynosi 90 cm a masa do 15 kg.

Gdzie i kiedy spotkać?
Ten gatunek pingwina dość licznie zamieszkuje obrzeża Antarktydy, Ziemi Ognistej oraz Falklandów. Generalnie te zwierzę lubi chłodniejsze klimaty. Co do kwestii nocnego czy dziennego trybu życia – w tej części świata problem ten raczej nie występuje, gdyż przez pół roku panuje nieprzenikniony mrok, a przez drugie pół – non stop słońce.

Pora obiadowa
Pingwiny żywią się głównie rybami, krylem, morskimi skorupiakami oraz kałamarnicami. Zdobywają te rarytasy nurkując na głębokość do pół kilometra.

Ciekawości z kości
Pingwiny są niezwykle opiekuńczymi rodzicami – jajo jest wysiadywane przez ok 55 dni przez obojga rodziców pod fałdą brzuszną. Zmieniają się między sobą systematycznie co 6-18 dni, po to, aby jedno mogło zdobywać pożywienie. Po wykluciu przez miesiąc mały pingwin dalej jest ogrzewany przez rodziców, a następnie dołącza do szkółki, w której przebywa całą zimę. Dzięki temu rodzice mogą udać się na polowanie.

Media