piątek, kwiecień 26, 2024
piątek, 23 listopad 2012 13:17

Niezwykle żarłoczny i wielkogębny połykacz

Ryba, która raczej nie jest zbyt sympatyczna z paszczy – budzi grozę i dosyć nieprzyjemne wrażenie z powodu swojej aparycji. Jednak okazuje się dosyć ważna w ekosystemie oceanów. Dziś kilka słów o połykaczu.
Rozpoznawalność zwierza
Jest rybą o dosyć charakterystycznej, gigantycznej wręcz w stosunku do reszty ciała, głowie, a raczej szczęce. Posiada dosyć rozciągliwą gardziel razem z workiem (podobnym do tego, który mają pelikany pod dziobem). Co ciekawe, mózg zajmuje jedynie 1/10 długości całej czaszki, która normalnie jest w stanie pomieścić do stu mililitrów. Ryba posiada dosyć wydłużone ciało z wyraźnie zredukowanym szkieletem. Nie posiada płetwy ogonowej – na jej miejscu znajduje się normalny ogon zakończony tak zwanym fotoforem, czyli narządem świetlnym zwabiającym ofiary.

Gdzie i kiedy spotkać?
Występuje praktycznie we wszystkich oceanach na głębokościach pomiędzy 500 a 3000 m (chociaż zdarzało się odkryć go również na poziomie 7625 m). Nie ma dla niego znaczenia pora doby, ponieważ z powodu dosyć dużej głębokości (a co się z tym wiąże, ograniczonego dopływu światła słonecznego) ryba nie posiada trybu dobowego rozumianego zgodnie z naszymi kryteriami.

Pora obiadowa
Cóż może jeść połykacz z tak potężną szczęką? Przede wszystkim rozmaite skorupiaki, głowonogi czy nawet plankton. Sporadycznie zdarza się spotkać osobnika, który pożywi się inną małą rybką. Jest tak ze względu na małe możliwości rozciągania się żołądka, przez co stworzonko nie jest w stanie przyjąć naraz zbyt dużo pokarmu. Prawdopodobnie swój pokarm (szczególnie głowonogi czy skorupiaki) zdobywa poprzez atak z ukrycia a nie ściganie ofiar.

Ciekawości z kości
Połykacz mimo iż ma dosyć pokaźną szczękę, jest dosyć delikatną rybą. Podczas jej połowów do badań tylko nieliczne osobniki pozostają bez uszkodzeń ciała. Dodatkowo wykazano, że nie jest ona wykorzystywana do celów spożywczych czy przemysłowych. Połykacz jest zaliczany do gatunków, w których występuje rozdzielność płciowa. Oznacza to, że dochodzi do aktu zapłodnienia komórek jajowych samicy. Jednak co ciekawe, badacze przypuszczają, że po złożeniu jaj zwierzęta giną (obojga płci – gonady po prostu rozrastają się na całą jamę brzuszną uciskając przewód pokarmowy).

Media