piątek, 08 marzec 2013 14:19

Spokojne i sielskie życie na Jamajce. + Video

Państwo to kojarzy nam się w prawdziwym luzem - w końcu to tutaj powstało reggae i kultura rastaman. Jednak kiedy się głębiej zastanowimy, to często nie mamy nawet pojęcia, gdzie dokładnie się ono znajduje. Może warto wreszcie pogłębić swoją wiedzę na temat tego specyficznego kraju?
Jamajki klimat
Jamajka jest typowym państwem wyspiarskim, mieszczącym się na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Jednak to co najbardziej przyciąga turystów, to nietypowy klimat tejgo kraju. Pory roku tutaj w ogóle nie istnieją, nawet w szczątkowej postaci, a średnia roczna temperatura osiąga nawet 27 stopni Celsjusza. Najniższą temperaturę odnotowuje się w górach, gdzie osiąga ona pułap zaledwie 10 stopni Celsjusza.

Jamajska mała polityka
Dlaczego mała? Ponieważ, jak wiele innych krajów tego regionu, nie jest w pełni niezależna. Głową państwa jest bowiem król Zjednoczonego Królestwa, czyli Elżbieta II. Oznacza to, że Jamajka jest monarchią konstytucyjną, na czele której stoi reprezentujący króla gubernator generalny. Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu, składającego się z Senatu i Izby Reprezentantów.

Jamajskie ogóły
Zacznijmy może od rzeczy, która jest typową wiedzą ogólną - stolicą Jamajki jest miasto Kingston. Obowiązującymi językami natomiast są angielski, kreolski oraz jamajski. Ludność pod względem etnicznym jest mocno zróżnicowana - choć dominują Jamajczycy (przeszło 90% populacji), to obok nich można spotkać takie mniejszości jak Indianie, Chińczycy Han, Brytyjczycy, Arabowie oraz Kubańczycy, Amerykanie, Hiszpanie i Portugalczycy. Na szczęście obowiązuje jedynie jedna waluta - dolar jamajski, przeliczany na sto centów.


Media

© 2013-2020 by SN2.EU