poniedziałek, 04 luty 2013 09:37

Odwiedzamy Pacyfik – witamy w Papui-Nowej Gwinei!. +Video

W swej nazwie podkreśla niezależność i autonomię – prawdopodobnie dlatego, że istnieje dopiero od 38 lat. Typowe państwo wyspiarskie, o którym właściwie nie wiemy nic. Większość z nas nie jest w stanie wskazać nawet stolicy, nie mówiąc o konkretniejszych informacjach. Dlatego dzisiaj zabieramy Was na wycieczkę do odległego państwa – Papui-Nowej Gwinei.

Morska geografia
Papua-Nowa Gwinea jest państwem leżącym w Melanezji – zachodniej części Oceanii, która mieści się nad wodami Pacyfiku, Morza Koralowego oraz Morza Nowogwinejskiego. Rozlokowane jest na 2800 maleńkich wyspach pochodzenia wulkanicznego oraz jednej, kontynentalnej – Nowej Gwinei. Swój największy ląd dzieli razem z Indonezją, jednak w bliskim otoczeniu kraju znajduje się Australia oraz Wyspy Salomona. Panuje tu klimat równikowy – gorący i niesłychanie wilgotny, z charakterystycznym występowaniem lasów równikowych oraz endemicznych zwierząt.

Niemorska polityka
Papua-Nowa Gwinea jest konstytucyjną monarchią parlamentarną, na której czele stoi król Zjednoczonego Królestwa, czyli obecnie Elżbieta II. Na miejscu jest ona reprezentowana przez gubernatora wybieranego na sześcioletnią kadencję. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament, w którego skład wchodzi 109 posłów wybieranych na pięcioletnią kadencję. Oprócz generalnego gubernatora władzę wykonawczą sprawuje Szef Narodowej Rady Wykonawczej, czyli odpowiednik naszego premiera, wybierany przez większość parlamentarną.

Oceaniczne ogólności
Bez wątpienia Papua-Nowa Gwinea jest państwem mocno różnorodnym pod względem języków – wśród urzędowych wymienia się angielski, tok pisin oraz hiri motu, jednak w użyciu jest blisko 826 innych języków. Co ciekawe, kraj ten uzyskał niepodległość dopiero w 1975 roku, oddzielając się od Australii. Stolicą państwa jest Port Moresby, a funkcjonującą walutą kina – dzieląca się na sto toea.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU