wtorek, luty 27, 2024
środa, 26 luty 2020 15:49

Kanał Ostródzko-Elbląski - niesamowita podróż przez pochylnie i śluzy

Zefir Zefir

Potencjał turystyczny i rekreacyjny Kanału Ostródzko-Elbląskiego tworzą przede wszystkim specyficzne warunki przyrodnicze, krajobrazowe i klimatyczne.

Obszar przecięty przez Kanał jest wolny od przemysłu ciężkiego, w większości niezurbanizowany i charakteryzuje się dużą różnorodnością form krajobrazowych. Rejs po Kanale to niezapomniana podróż dla każdego.

Kanał Ostródzko-Elbląski – rys historyczny

Kanał Ostródzko-Elbląski został zaprojektowany w latach 1825-1844 przez Georga Steenke, na zlecenie króla Prus. Budowa rozpoczęła się w 1844 roku. Początkowo były to cztery skośne płaszczyzny, z których piąta została dodana później, zastępując pięć drewnianych śluz. Zbudowany pod nazwą Kanał Górny i położony w Królestwie Pruskim, został otwarty 29 października 1860 r. Od 1945 r. kanał znajduje się obecnie w Polsce. Po naprawieniu zniszczeń wojennych został przywrócony do eksploatacji w 1948 r. i jest obecnie wykorzystywany do celów turystycznych.

Kanał Ostródzko-Elbląski – raj dla miłośników przyrody

Poruszanie się po kanale za pomocą szlaków przynosi wiele emocji. Poszczególne fragmenty kanału łączą jeziora z krystalicznie czystą wodą, idealną do kąpieli. Brzegi pokryte są piękną, dziewiczą roślinnością. Wszędzie pełno jest ptaków i zwierząt leśnych. Kanał Ostródzko-Elbląski to prawdziwy raj dla miłośników dzikiej przyrody.

ZEFIR – niezapomniana podróż

Rejsy na Mazurach statkiem „Zefir” zachęcają turystów z Polski i nie tylko. Wszystkie wyprawy mają swój początek w Buczyńcu, ale na indywidualną prośbę można rozpocząć przygodę z przystani w Miłomłynie. Na turystów czekają dodatkowe atrakcje, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://zefir.ostroda.pl/.

Obecnie Kanał Ostródzko-Elbląski wykorzystywany jest głównie do celów rekreacyjnych. Uznawany jest za jeden z najważniejszych zabytków związanych z historią techniki i został nazwany jednym z Siedmiu Cudów Polski. Niezapomniany rejs po Kanale statkiem „Zefir” to niezwykła przygoda, w której każdy może wziąć udział.