sobota, październik 05, 2024
czwartek, 10 październik 2013 17:12

Na szczyt! Po kolejowym trakcie

Na szczyt! Po kolejowym trakcie Switzerland Tourism.

Podróż koleją na najwyższe górskie szczyty? To jest możliwe w Szwajcarii! W kraju tym, nie jest to zwykły środek transportu. Kryje się za nim wieloletnia tradycja i niesamowity zamysł techniczny. A widoki, które podróżni podziwiają za oknem zapierają dech w piersiach… lub przyprawiają o drżenie.  Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl wyjątkowe trasy. Każda z nich jest w innym regionie i każda z nich wyróżnia się na tle innych.

Najbardziej znane i jednocześnie docenione przed przedstawicieli ONZ, którzy w 2008 roku wpisali je na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Koleje Retyckie. Fakt, że trafiły one na listę UNESCO jest niemałym wyróżnieniem, zwłaszcza, że to zaledwie trzecie koleje na świecie, które zostały docenione za „unikatową uniwersalną wartość“. Wśród dwóch tras Kolei Retyckich, na szczególną uwagę zasługuje ta, która pokonywana jest przez Ekspres Bernina, jadący od lodowca aż do palm, czyli umożliwiający zobaczenie całego piękna szwajcarskich krajobrazów. Jest to najwyżej położona kolejka górska, której trasa liczy ponad 120 km i wiedzie przez 55 tuneli, 196 mostów i wzniesień, przy czym niektóre z nich mają nachylenie 70 stopni. Jej początek to Chur, najstarsze miasto w Szwajcarii, następnie pociąg przejeżdża przez region, na którym znajduje się najwięcej zamków w całej Europie. Podąża przez mroczną przełęcz i po wysokim na 90 metrów wiadukcie Solis, aż dociera do romantycznej Doliny Albula, w której przejeżdża przez prowadzący w głąb pionowej ściany Wiadukt Landwasser. Potem kolej pnie się pod górę, aż dociera do St. Moritz, pnie się jeszcze wyżej, by dotrzeć do punktu kulminacyjnego trasy – Ospizio Bernina na wysokości 2253 m n.p.m.. By potem zacząć zjeżdżać prawie 2 000 metrów w dół, po krętej ścieżce do Puschlav i przez okrągły wiadukt Brusio, aż do Tirano. Wyprawa ta zachwyci nie tylko miłośników techniki – infrastruktura kolejowa ma 100 lat i jest doskonale zachowana, ale też osoby, które podróże interesują ze względu na kulturowe aspekty – pociąg pokonuje bowiem niemiecko- retoromańsko- i włoskojęzyczne i umożliwia dojazd do miejsc o dużej wartości kulturalnej i historycznej. Bilety na Ekspres Bernina można kupić za pośrednictwem serwisu eSKY.pl i obecnie kosztują one 84 franki szwajcarskie (bilet plus miejscówka). 

 

Inna niezwykła kolej szwajcarska to ta, prowadząca na szczyt Jungfrau  w Alpach Berneńskich. Jest to najwyżej położona kolej zębata w Europie, osiągająca wysokość 3454 m n.p.m. Jadąc nią na przełęcz przy lodowcu Jungfrau nie ma dużo możliwości podziwiania widoków. Dlaczego? Bo większa część trasy znajduje się w tunelu wydrążonym wewnątrz lodowca! Pomysłodawcą stworzenia tej kolejki był Adolf Guyer-Zeller, który już w 1893 wybrał miejsce budowy i wykonał pierwsze szkice, stanowiącę podstawą pracy inżynieryjnej. Początkowe plany zakładały ukończenie prac po siedmiu latach, niestety ze względu na ekstremalne warunki przedłużyły się one do lat szesnastu i zostały ukończone w 1912 roku. Całość trasy to dwanaście kilometrów, w tym tylko pierwsze dwa jedzie się po odkrytym terenie, pozostałe dziesięć pociąg przemierza w tunelu, zatrzymując się po drodze dwukrotnie. Wówczas pasażerowie mogą wyjść i podziwiać widoki. Najpierw na północną ścianę góry Eiger, a następnie na tzw. „morze lodowe”. W końcu zostaje pociąg osiąga szczyt! Widoki z góry przepiękne! Nie bez znaczenia jest też fakt, że góra Jungfrau – będąca trzecim co do wielkości szczytem Alp Berneńskich, jest objęta rezerwatem, znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, razem ze szczytem Bietschhorn oraz lodowcem Aletsch. Patrząc w dół można zobaczyć jedną z najgłębszych dolin w Alpach – Lauterbrunnental nazywaną też Doliną 72 Wodospadów. 

 

Ostatnia już propozycja to koleje Gornergrat, czyli pierwsza zębata kolej w Europie, która została zelektryfikowana. Miało to miejsce jeszcze w 1898 roku. Wagoniki kolejki powoli wspinają się na szczyt Gornergrat, położony w rejonie Valis, niedaleko granicy z Włochami. Każdego dnia kolejka wyrusza ze słynnego Zermatt i zaledwie 24 minuty zajmuje jej pokonanie trasy o długości 9339 m – przejeżdża lasami i alpejskimi łąkami, przez imponująco poprowadzone mosty, tunele i galerie – aż dociera na Gornergrat. Szczyt ten dzięki wspaniałemu położeniu – między dwoma lodowcami Gornergletscher i Findelgletscher i prawie trzydziestoma czterotysięcznikami takimi jak: Matterhorn czy Dufourspitze – zapewnia niesamowite widoki, które można podziwiać z  dostępnej przez cały rok, znajdującej się na wysokości 3131 m n.p.m. platformy widokowej. 

Informacje praktyczne: Bilety na kolejki górskie można zakupić na miejscu lub poprzez strony internetowe. Bilety lotnicze do Szwajcarii są dostępne za pośrednictwem serwisu eSKY.pl. Przez stronę www.esky.pl można też zarezerwować hotele w dowolnym miejscu w Szwajcarii, oraz Swiss Pass, który umożliwia poruszanie się koleją po całej Szwajcarii, oraz zapewnia dużą ilość zniżek na atrakcje turystyczne w całym kraju.