wtorek, 03 wrzesień 2013 12:10

Miejsca, które warto obejrzeć: Góra Gellerta +Video

Polak, Węgier dwa bratanki... pora, aby to przysłowie znów nabrało na swojej mocy. Mimo iż kiedyś wiele nas Węgrami łączyło, współcześnie niewielu Polaków kojarzy chociażby jedno miejsce w tym państwie, które warto byłoby odwiedzić. Dlatego dziś przypominamy Górę Gellerta!

 

Czym jest...Góra Gellerta?
Jest wzgórzem o wysokości 235 metrów. Swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który właśnie na nim miał zostać zamordowany przez pogan. Góra niegdyś cieszyła się bardzo złą sławą – mówiono, że na niej odbywają się sabaty czarownic. Współcześnie jednak jest jedną z głównych atrakcji Budapesztu.

Gdzie się znajduje?
Wzgórze mieści się w I i XI dzielnicy Budapesztu, na zachód od Wzgórza Zamkowego.

Dlaczego jest takie wyjątkowe?
Ze wzgórza rozciąga się fenomenalny widok na praktycznie całą stolicę Węgier. Jeden rzut oka wystarcza, aby za jednym zamachem obejrzeć Budę, Óbudę oraz Peszt, jak również wijący się między nimi Dunaj. Jednak to nie wszystko – Wzgórze Gellerta posiada także niesamowitą wartość historyczną, ponieważ na nim została wzniesiona Cytadela oraz Pomnik Wolności (Wyzwolenia).

Atrakcje turystyczne
Pierwszą atrakcją jest bez wątpienia Cytadela, zbudowana w latach 1850-1854 przez Austriaków. Została zaprojektowana przez Emanuela Zitta (chociaż niektóre pogłoski donoszą, że projektantem był generał Julius Jacob von Haynau). Cytadela posiada długość 220 m i szerokość 60 metrów. Współcześnie można w niej znaleźć muzeum, restaurację, dyskotekę oraz schronisko młodzieżowe. Drugą atrakcją jest wspomniany Pomnik Wolności, który posiada niecodzienną historię. Pierwotnie miał to być bowiem pomnik ku czci zmarłego syna Miklosa Horty'ego, jednak po zdobyciu władzy przez sowietów, pomnik został nieco przerobiony (kobieta, która miała trzymać śmigło trzyma palmę, postawiono również żołnierza radzieckiego oraz umieszczono czerwoną gwiazdę) i okrzyknięty pomnikiem Wyzwolenia. Po upadku komunizmu z pomnika usunięto symbole komunistyczne a nazwę zmieniono na pomnik Wolności.

Potrzebujesz więcej informacji?
http://www.budapestinfo.org/citadel.html

Media

© 2013-2020 by SN2.EU