poniedziałek, 18 marzec 2013 13:03

Cypryjskie cyprysy. +Video

Cypr od kilku lat stanowi miejsce docelowe wielu polskich wycieczek zagranicznych. Nic dziwnego – mimo że znajduje się w Europie (albo jak niektórzy podają: w Azji), posiada w sobie nieco z egzotycznej atmosfery Azji Mniejszej. Jednak mimo licznych naszych wyjazdów, wiedza na temat tego państwa jest dosyć ograniczona, co warto zmienić. Zapraszamy na małą randkę z Cyprem!
Geograficzne cyprysy
Cypr jest państwem wyspiarskim, znajdującym się na Morzu Śródziemnym. Nie posiada żadnych granic lądowych, jednak poprzez morze graniczy z Turcją, Syrią, Egiptem i Grecją. Pod względem geologicznym wyspa Cypr jest zwyczajnym przedłużeniem tureckiego łańcucha Taurusu. Na Cyprze panuje klimat podzwortnikowy śródziemnomorski, dzięki czemu mieszkańcy mogą cieszyć się z łagodnych zim oraz niezbyt uporczywych upałów w lecie.

Cypryjska polityka
Republika Cypru jest członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Funkcje głowy państwa sprawuje prezydent, który jest zarazem szefem rządu. Prezydent wybierany jest na pięcioletnią kadencję i posiada on spore kompetencje. Władzę ustawodawczą sprawuje parlament.  Tym regulacjom nie podlega proklamowana 1979 roku Republika Turecka Cypru Północnego, która posiada własne struktury władzy: Zgromadzenie Ustawodawcze oraz rząd, które jednak nie są uznane przez ONZ i inne podmioty międzynarodowe.

Cyprysowe ogóły
Chcesz wypożyczyć samochód na Cyprze? Nie ma problemu, tylko nie zdziw się, że obowiązuje ruch lewostronny. Jeśli uważasz, że trudno będzie Ci się przestawić na regułę LEWEJ ręki, to lepiej odpuść i porozglądaj się po okolicy. Językami urzędowymi są grecki i turecki, jednak bez problemu z większością mieszkańców można porozumieć się także po angielsku. Obowiązującą walutą, mimo że według położenia geograficznego Cypr leży w Azji, jest...euro. Cypr bowiem należy do Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz unii walutowej.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU