piątek, czerwiec 02, 2023
poniedziałek, 08 październik 2012 22:58

Słoneczna i wakacyjna Bułgaria

Złote Piaski, tanie jedzenie i wakacyjna nutka. Jeśli do tego dołożymy bułgarskie wino, to część z nas będzie w siódmym niebie. Pora, aby odkryć więcej tajemnic Bułgarii, osadzonej prawie w samym centrum kotła bałkańskiego.
Geograficzne zawiłości
Bułgaria jest bez wątpienia państwem europejskim, znajdującym się w południowo-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Jest położona nad Morzem Czarnym i graniczy z pięcioma państwami: Rumunią, Grecją, Serbią, Macedonią i Turcją. Choć każdy z nas kojarzy to państwo jako idealne miejsce na letnie wojaże, to tak naprawdę klimatycznie niewiele się ono różni od Polski. Panuje tam bowiem klimat umiarkowany, w głębi kraju suchy, jednak nad morzem jesteśmy w stanie doświadczyć uroku temperatur podzwrotnikowych, dzięki czemu możemy wylegiwać się na plaży.

Krótko o polityce
Bułgaria jest obecnie uznawana za demokratyczną republikę parlamentarną. Ustrój kraju opiera się na Konstytucji z 12 lipca 1991 roku, w której zawarte jest również to, że głową państwa jest prezydent, wybierany razem z zastępcą w bezpośrednich wyborach. Szefem rządu jest premier typowany przez prezydenta republiki. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowe Zgromadzenie Narodowe, wybierane na czteroletnią kadencję.

Ogółów pełna garść
Każdy turysta, który zawędruje do Bułgarii może się zdziwić. Dlaczego? Ponieważ zamiast zobaczyć znajome litery alfabetu łacińskiego, ujrzy  cyrylicę - alfabet obowiązujący również w Rosji. Jest tak za sprawą zaliczenia języka bułgarskiego (urzędowego) do grupy języków południowosłowiańskich. Dodatkowo chcąc coś kupić w tym kraju, jesteśmy zmuszeni posiadać miejscową walutę – lewa, dzielącego się na sto stotinek. Dla przyzwyczajonych do euro może to być dziwne, jednak warto pomyśleć, że dzięki zachowaniu swojej waluty, Bułgaria może nadal cieszyć się stosunkowo niskimi cenami w sklepach. Dlatego – nie narzekajcie, tylko korzystajcie!

Media