piątek, wrzesień 29, 2023
wtorek, 05 październik 2021 18:15

Jakie znaczenie mają młyny do recyklingu w odzysku tworzyw sztucznych?

młyny do recyklingu młyny do recyklingu pixabay

Proces profesjonalnego recyklingu tworzyw sztucznych i przetwarzania ich na surowce gotowe do ponownego użycia wymaga zastosowania odpowiednich maszyn na każdym z jego etapów.

Jednymi z nich są między innymi młyny do recyklingu, stosowane na samym początku przetwarzania tworzyw sztucznych w surowce wtórne. Jak one działają i jakie jest ich znaczenie w procesie recyklingu? O tym poniżej.

Jak działają i z czego zbudowane są młyny do recyklingu?

Młyny do recyklingu to maszyny pozwalające rozdrabniać materiały zarówno miękkie, jak i twarde poddawane procesowi recyklingu. Składają się więc one z między innymi koszy zasypowych, noży stałych rozdrabniające materiał, sit oraz koszy odprowadzających, do których często podłączane są rękawy odbierające zmielone materiały. 

Działanie młynów do recyklingu polega więc na zasypywaniu ich materiałami, które mogą mieć nawet nieregularne kształty, dzięki odpowiedniej wielkości koszy zasypowych, z których trafiają one do wnętrza maszyny, gdzie są mielone za pomocą noży na drobne kawałki. Tak powstały półprodukt trafia następnie do worków lub rękawów, w których transportowany jest do miejsca kolejnych procesów recyklingowych.

Jakie materiały pozwalają rozdrabniać młyny do recyklingu?

Nowoczesne i profesjonalne maszyny tego typu, takie jak młyny do recyklingu dostępne w ofercie BielMet, przystosowane są do rozdrabniania różnorodnych materiałów. Dzięki temu mielone mogą być w nich między innymi: 

  • odpady produkcyjne pochodzące z formowania wtryskowego i wytłaczania,
  • pojemniki HDPE, stosowane do przechowywania chemii gospodarczej, 
  • butelki PET,
  • różnorodne folie,
  • elementy z tworzywa PVC.

Oznacza to więc, że z powodzeniem mogą być one wykorzystywane nie tylko w przedsiębiorstwach zajmujących się recyklingiem tworzyw sztucznych, ale także w firmach produkcyjnych, do odzyskiwania surowca z odpadów produkcyjnych. 

Dlaczego jakość młynów do recyklingu jest tak ważna w recyklingu tworzyw sztucznych?

Dostępne na rynku młyny do recyklingu różnią się między sobą parametrami a tym samym pozwalają uzyskać zmielony surowiec o różnej jakości. Aby jednak można było w pełni ponownie wykorzystać na nowo mielone w nich tworzywa sztuczne, młyny do recyklingu powinny gwarantować recyklat o odpowiedniej grubości oraz właściwej zawartości pyłów. Dlatego też kupując je, nie należy oszczędzać i dopasować je w pełni do potrzeb procesów recyklingowych pod względem zarówno średnicy wirnika, jak i wielkości wlotu do młyna nożowego, mocy silnika oraz stopnia rozdrobnienia materiału i jego odpylania.