czwartek, 08 kwiecień 2021 17:04

Czym jest recykling? Dlaczego warto go stosować?

skup makulatury skup makulatury

Coraz więcej mówi się o tym, jak ważna jest ochrona środowiska i ograniczenie zużycia materiałów takich jak plastik, który jest jednym z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego.

 

Zaśmieca Ziemię i stanowi niebezpieczeństwo dla zwierząt. Dlatego coraz częściej kładzie się nacisk na recykling i segregowanie śmieci. Czym właściwie jest recykling i jakie materiały mogą być poddawane temu procesowi?

Czym jest recykling?

Recykling to proces, który ma na celu ponowne wykorzystanie materiałów będącymi odpadami. Jego celem jest wytworzenie z tych materiałów nowych produktów, które będą w pełni wartościowe i funkcjonalne. Proces ten uważany jest za jeden z elementów ochrony środowiska, gdyż pozwala na zmniejszenie ilości śmieci, jakie trafiają do środowiska. Aby recykling mógł być możliwy ważna jest segregacja odpadów. Można to robić samodzielnie w domu i następnie wyrzucać śmieci do odpowiednich pojemników. Można też udać się do punktów takich jak skup surowców wtórnych, gdzie za przyniesione produkty otrzyma się pieniądze. Przykładem tutaj może być skup makulatury, gdzie skupowane są wyroby papierowe. Duże instytucje mogą też zamówić odbiór makulatury czy odbiór innych odpadów. Wówczas pracownicy firmy przyjeżdżają i odpowiednio przewożą

Jakie materiały mogą być poddane recyklingowi i co się z nich robi?

Do jednych z najczęściej recyklingowanych materiałów, obok plastiku, zaliczana jest makulatura. Plastik jest najczęściej wykorzystywany do tworzenia nowych opakowań, np. butelek na napoje czy produkty kosmetyczne np. opakowania szamponów czy żeli pod prysznic. Z makulatury można produkować papier toaletowy, ale i taki, na którym drukowane są czasopisma, książki czy wizytówki. Oprócz tych materiałów, recyklingowi można poddawać także szkło, metale, w tym metale kolorowe, a także tkaniny i dzianiny. Dzięki recyklingowi ogranicza się produkcję nowych materiałów, co również znacznie wpływa na poprawę stanu czystości środowiska.

 

© 2013-2020 by SN2.EU