czwartek, luty 29, 2024
piątek, 16 kwiecień 2021 19:00

Dlaczego każdy chce zobaczyć Kapadocję?

 wycieczki do Kapadocji wycieczki do Kapadocji

Będąc na wakacjach w Turcji, ogromna większość turystów decyduje się na wycieczkę do Kapadocji. Śmiało można stwierdzić, że Kapadocja jest najpiękniejszym i najbardziej zaskakującym regionem Turcji. Podczas wycieczki można doświadczyć niesamowitych widoków, które na całe lata zapadną w naszą pamięć.

 

Niesamowite dzieło natury

Kapadocja jest dowodem na to, że natura to niedościgniony projektant. Kilkadziesiąt milionów lat temu działały na tym obszarze wulkany. Obecnie są one wygasłe. I na terenie ich działania powstała Kapadocja. Wydobywający się z wulkanów pył, w połączeniu z erozją, stworzył naprawdę niesamowite formacje. Formacje, o których można powiedzieć, że swoją formą przypominają sztukę abstrakcyjną. I trzeba wiedzieć, że w wyniku działania wulkanów powstały nie tylko najbardziej znane tufowe grzyby. Działalność wulkaniczna przyczyniła się do wyrzeźbienia koryt rzek, licznych pagórków oraz wzniesień. Jest to niepowtarzalny i na pewno niezapomniany widok.

Kapadocja kształtowana przez ludzi

Na ostateczny kształt Kapadocji, oprócz wulkanów, mieli także wpływ ludzie. Nasi przodkowie, którzy osiedlili się tutaj na 2 tysiące lat przed naszą erą. To właśnie oni wykorzystali kruchość i plastyczność skał tufowych. Obrabiali je, by stworzyć bezpieczne, i chociaż brzmi to dziwnie, wygodne mieszkania.

Kapadocja domy w skale

Kapadocja domy w skale

Żyli i mieszkali w wykutych w skałach tufowych… domach. Z czasem pojedyncze domy łączyły się ze sobą korytarzami. To z kolei doprowadziło do powstania prawdziwych podziemnych miast. Miasta te, zostały wyposażone w niezbędne systemy wentylacji, spichlerze, miejsca na pasze oraz obory dla zwierząt. Co więcej, w podziemnych miastach wybudowano kościoły i w podziemnych grobowcach chowano zmarłych.

W celu jeszcze lepszego ukrycia przed ewentualnymi wrogami, wejścia do miast były zawsze bardzo dobrze ukryte. Podziemnie domy było łatwo ogrzewać zimą. Natomiast latem panował w nich przyjemny chłód. Wszystko to dzięki tufowej skale, która ma takie właściwości. Miasta te były bardzo duże, gdyż w czasach ich świetności żyły w nich nawet tysiące ludzi. Były to wielopiętrowe, bardzo rozbudowane i zajmujące ogromny teren budowle.

Z którym biurem najlepiej jechać do Kapadocji?

Najlepiej do Kapadocji wybrać się ze sprawdzonym, lokalnym biurem podróży. Bardzo znane i często polecane przez zadowolonych turystów, jest lokalne biuro podróży AlanyaOnline.pl. Znaleźć w nim można wiele interesujących wycieczek, w tym i wycieczki do Kapadocji. Ich oferta jest bardzo bogata i dostosowana do polskich turystów. Każdą z takich wycieczek obsługuje polski przewodnik.

Podczas wycieczki, oprócz standardowego podziwiania kapadockich grzybów, jest wiele innych atrakcji. Oczywiście w planach jest zwiedzanie podziemnego miasta. Warte uwagi jest to, że zwiedzanie odbywa się całkowicie bez kolejek. Grupa po wyjściu z autokaru, bez kolejek zaczyna zwiedzanie podziemnego miasta. To jest wygodne. Samo zwiedzanie podziemnego miasta pozwala na wyobrażenie sobie jak wyglądało dawniej życie ludzi na tych terenach.

Dodatkowo turyści mogą liczyć na to, że nocować będą w hotelu wydrążonym w skale. Zjedzą obiad w restauracji, która także została w niej wydrążona. Zobaczą też domy, wdrążone w skale. Domy, w których ciągle mieszkają ludzie. Zobaczą też biura, warsztaty i inne miejsca pracy, które oczywiście są wykute w skale.

Ta wycieczka oprócz cudownych widoków, wspaniałych przygód, niesamowitego zwiedzania, jest również dowodem na to, że Kapadocja wciąż żyje i doskonały sposób łączy swoją historię z teraźniejszością. Jak można się przekonać na własne oczy, robi to naprawdę dobrze.