piątek, luty 23, 2024
niedziela, 14 październik 2012 22:19

Indyjska wieloreligijność i wielokulturowość

Bollywood, śpiew, święto kolorów i moc aromatycznych przypraw. To właśnie Indie. Już nie tak tajemnicze dla nas Polaków jak jeszcze kilka lat temu. Co więcej – lubimy ten kraj, a samych Hindusów uznajemy za sympatycznych. Dziś więc pora na kilka słów o podstawowych kwestiach dotyczących Indii.
Geografia kołem się toczy
Indie są położone w Azji, a dokładniej rzecz biorąc na Półwyspie Indyjskim. Graniczą one z siedmioma państwami, takimi jak: Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Mjanmą, Bangladeszem i Sri Lanką. Klimat, który panuje w Indiach, należy do strefy zwrotnikowej i podzwrotnikowej, dzięki czemu możemy zauważyć porę suchą i deszczową, a także charakterystyczne wiatry monsunowe. W dużej mierze właśnie monsuny odpowiadają za klimat Indii, ponieważ warunkują występowanie poszczególnych pór roku.  

Z polityką za pan brat
Państwo Indii jest republiką federalną, powstałą na podstawie konstytucji z 1950 roku. Głową państwa jest prezydent wybierany na pięcioletnią kadencję w wyborach pośrednich (przez kolegium elektorów). Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament, składający się z Izby Ludowej i Izby Stanów (jej członkowie wybierane są przez parlamenty stanowe i prezydenta). Na czele rządu stoi premier wybierany przez prezydenta.

Ogółów kilka garści
Jeśli chcesz się wybrać do Indii i poruszać tam samochodem, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze – ruch lewostronny, który jest spadkiem po zwierzchnictwie korony brytyjskiej oraz fakt, że w tym kraju jeździ się dosyć specyficznie. Ulicę co chwilę tłumią dźwięki klaksonów, a piesi i opiekunowie krów często nie patrzą gdzie idą. Jednak ten kraj jest uroczy. Przede wszystkim posiada mieszkańców o rozmaitych religiach – od hinduizmu, buddyzmu, dźinizmu i sikhizmu przez chrześcijaństwo po islam. To wynika z wielokulturowości, która przyczyniła się również do problemów językowych. Choć językami urzędowymi są hindi i angielski, to w Indiach możemy się porozumiewać przeszło 400 językami i 1600 dialektami. Nie ma się jednak co dziwić – ten kraj plasuje się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby ludności (Indie liczą sobie 1,205 mld mieszkańców).

Media