czwartek, luty 29, 2024
czwartek, 27 wrzesień 2012 18:50

RPA: wiele języków, wiele bogactw, jedno państwo

Apartheid, łamanie praw człowieka i diamenty. Proste skojarzenia na hasło Republika Południowej Afryki. Nic dziwnego – o tym najczęściej słyszymy, tego nas uczą w szkołach. Czy wiesz jednak, ile języków obowiązuje w tym kraju lub jaki ustrój tam obecnie panuje?
Geograficzny kociołek
RPA leży w najbardziej wysuniętym na południe punkcie Afryki. Uznawana jest również za jeden z największych krajów tego kontynentu. Jej położenie jest ciekawe – wybrzeże znajduje się na granicy dwóch oceanów – Indyjskiego i Atlantyckiego. RPA graniczy z sześcioma państwami – Bostwaną, Mozambikiem, Namibią, Suazi, Zimbabwe oraz Lesotho, które jest enklawą wydzieloną na terytorium Republiki. Klimat panujący w tym kraju opisywany jest jako zwrotnikowy oraz podzwrotnikowy śródziemnomorski, dzięki czemu temperatury są niższe niż w innych rejonach Afryki (nie przekraczają one nigdy trzydziestu stopni Celsjusza w najcieplejszych miesiącach, tj. w grudniu i styczniu).

Polityka – raz proszę!
Współcześnie RPA jest, jak sama nazwa wskazuje, republiką o demokratyczno-parlamentarnej formie rządów. Głową państwa jest prezydent. Jest on również szefem rządu, w którego skład wchodzi również wiceprezydent oraz ministrowie powoływani przez głowę państwa z grona parlamentarzystów. Władzę ustawodawczą sprawuje Zgromadzenie Narodowe (izba niższa), wybierane w powszechnych wyborach bezpośrednich, i Krajowa Rada Prowincji (izba wyższa), powoływana przez lokalne parlamenty każdej prowincji.

Ogóły i szczegóły
RPA uzyskało niepodległość 31 maja 1910 roku, oswobadzając się z władzy kolonii brytyjskiej. Obecnie jest to najbogatszy kraj na kontynencie afrykańskim z PKB liczącym 285,37 mld $ w skali roku. Dla porównania Egipt, zajmujący drugie miejsce, posiada PKB wynoszące 188,41 mld$ na rok. Tak wysokie PKB kraj osiągnął dzięki przemysłowi wydobywczemu, eksploatującego bogactwa naturalne (w tym diamenty, złoto i węgiel kamienny) oraz eksportowi nadwyżek żywności. W Republice Południowej Afryki obowiązuje jedenaście języków urzędowych – afrikaans, angielski, xhosa, ndebele, pedi, soto, suazi, tsonga, tswana, venda i zulu. Oficjalną walutą jest rand, dzielący się na 100 centów.

Media