sobota, lipiec 13, 2024
czwartek, 30 styczeń 2014 15:26

Jak opiekować się ogrodem w zimę?

 

Biała, puchowa pierzyna na drzewach oraz lśniące kryształki śniegu na trawie napawają szczególną, zimową atmosferą. Jednak z drugiej strony, nieskie temperatury źle wpływają na kondycję roślin, a zaspy śnieżne utrudniają ruch wokół posesji. Dowiedz się jak zadbać o ogród i strefę obok domu zimą!


Niskie temperatury oraz zmarznięta ziemia są dla roślin prawdziwym wyzwaniem. Możemy jednak wesprzeć nasz ogród w walce o przetrwanie, wykonując proste prace nie wymagające od nas dużej ilości czasu. Regularnie wykonywane pozytywnie wpłyną na kondycję ogrodu w sezonie.

 

Rytm prac wyznacza pogoda. Gdy panuje duży mróz, a opady śniegu są obfite, musimy skupić się na delikatnym usuwaniu białej pokrywy z gałęzi, aby nie pękały pod nagromadzonym śnieżnym ciężarem. Pamiętajmy, aby regularnie sprawdzać kondycję okryć zabezpieczających rośliny przed mrozem, by w razie potrzeby szybko zainterweniować. Niestety przy dużym wietrze i deszczu okrycia mają tendencję do obsuwania się. Warto także zatroszczyć się o nasiona – teraz wysiewamy rośliny o długim okresie kiełkowania. Są też takie, które wymagają przemrożenia, je również należy już wysiać i wystawić na zewnątrz. Przykładem jest pierwiosnek lub lawenda.

Oprócz prac, które wpłyną na kondycję roślin w naszych ogrodach, musimy pamiętać również o regularnym odśnieżaniu przestrzeni wokół domu. Wysokie białe zaspy utrudniają poruszanie się, a warstwa lodu może spowodować nieprzyjemny upadek. Tutaj warto pamiętać, aby odśnieżając ścieżki ogrodowe nie zrzucać śniegu na trawę. Zbyt gruba warstwa śniegu odcina dostęp tlenu do gleby, przez co korzenie trawy zamierają.
Czym kierować się wybierając odpowiedni sprzęt do odśnieżania? Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na tworzywo, z jakiego został on wykonany oraz kształt szufli. Gwarancję skuteczności i wygody w użyciu oferuje firma Kwazar, produkująca łopaty śniegowe charakteryzujące się wyjątkową wytrzymałością. Zostały wykonane z niezwykle trwałego tworzywa, odpornego na niskie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Jest to propozycja dla tych, którzy szukają poręcznego, niezawodnego i wytrzymałego narzędzia pracy, które będzie służyło latami.

Szeroka oferta zimowa firmy Kwazar dostępna jest w sklepie internetowym: www.sklep.kwazar.com.pl . Wybrane modele łopat:

Łopata Śniegowa - Szeroka szufla pozwala na nabieranie większej ilości śniegu, natomiast solidna, aluminiowa listwa wykończeniowa umożliwia kruszenie cienkiego lodu. Nawet przy znacznym odgięciu i silnych mrozach, szufla łopaty powraca do swojego pierwotnego kształtu. Jest to ważne przy odgarnianiu ciężkiego, mokrego śniegu oraz rozkruszaniu lodu. Trzonek łopaty wykonany został z woskowanego, litego drewna.
Sugerowana cena detaliczna: ok. 40 zł


Pług skośny – jedyny taki produkt na rynku. Dzięki unikalnej konstrukcji śnieg odgarniany jest automatycznie na prawą stronę, co znacznie ułatwia odśnieżanie i skraca czas pracy. Pług jest lekki, wygodny w prowadzeniu i odporny nawet na najsilniejsze mrozy. Doskonale sprawdza się zarówno podczas odśnieżania dużych powierzchni np. chodników, ciągów pieszych, parkingów, jak i mniejszych np. posesji domowych.
Sugerowana cena detaliczna: ok. 41zł


Łopata składana - przeznaczona do przenoszenia i odgarniania śniegu, liści oraz wszelkich innych prac ogrodowych. Dzięki skróconemu trzonkowi oraz możliwości składania, idealnie nadaje się również - jako podręczne narzędzie - do samochodu. Szeroka głowica, taka sama jak w łopatach śniegowych, pozwala na sprawne nabieranie większej ilości np. śniegu czy piachu, natomiast szufla okuta solidną, aluminiową listwą, umożliwia kruszenie cienkiego lodu.
Sugerowana cena: 43 zł