niedziela, luty 25, 2024
czwartek, 05 sierpień 2021 16:13

Koła pasowe - do czego służą i jak je dobrać?

koła pasowe koła pasowe pixabay

Bez wątpienia koła pasowe są jedną z najważniejszych części wielu maszyn wykorzystywanych zarówno w przemyśle, motoryzacji, jak i rolnictwie.

Tam, gdzie występuje przekładnia pasowa - tam znajdują się także i koła pasowe. Są w zasadzie jej samym (podwójnym) sercem. Stanowią integralną część napędu, dlatego tak ważna jest jakość ich wykonania i odpowiedni dobór.

 

Koła pasowe - jakie są ich rodzaje?

Najbardziej popularne są koła pasowe klinowe - zna je każdy świadomy kierowca. Występują także koła zębate i płaskie, koła z jednym rowkiem oraz wielorowkowe. Te ostatnie pozwalają na przenoszenie naprawdę dużych prędkości i świetnie sprawdzają się w takim sprzęcie jak chociażby podnośniki taśmowe. Do najbardziej wymagających, precyzyjnych maszyn, w których potrzebna jest płynna zmiana przełożenia przy niezakłóconej i płynnej pracy maszyny, używa się z kolei przekładni wariatorowych. Do ich konstrukcji używa się kół pasowych wariatorowych.

Jak dobrać odpowiednie koła pasowe?

Dobór odpowiedniego koła pasowego to kluczowa kwestia, jeśli zależy nam na płynnej i niezakłóconej pracy całego urządzenia. Najważniejszy jest rodzaj pasa, jaki ma być zastosowany w naszej maszynie, ciężaru, jaki ma przenosić, prędkości, z jaką ma pracować oraz funkcji, jaką ma spełniać cała przekładnia. Niewłaściwie dobrane koła pasowe mogą nie tylko zakłócić pracę całej maszyny, doprowadzić do jej awarii lub nawet całkowitego zniszczenia, ale też spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników sprzętu.

Jakie koła pasowe wybrać - tańsze czy te droższe?

Dobór samych parametrów technicznych to jednak nie wszystko. Niezmiernie ważna jest także jakość i precyzja ich wykonania oraz odpowiedni dobór materiałów, z jakich są produkowane. Aby sprostać wszelkim obciążeniom i zapewnić długie, bezawaryjne funkcjonowanie przy intensywnej pracy maszyny, koła pasowe powinny być wykonane z najwyższej jakości stali, żeliwa, czy aluminium. Tanie koło będzie pracowało bezawaryjnie zdecydowanie krócej niż droższa opcja renomowanego producenta.