środa, maj 22, 2024
środa, 13 czerwiec 2012 21:54

Kiedy waga spada

Samorzutna utrata wagi ucieszyłaby niejedną kobietę. W końcu nie musi podejmować żadnych diet czy zapisywać się na niezbyt tanią siłownię, aby zachować formę. Niestety, moje drogie, utrata wagi bez naszych specjalnych zabiegów jest równie niebezpieczna co nadmierne tycie. Jeżeli schudłyście ostatnio więcej niż pięć kilogramów w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, dobrze jest wybrać się do lekarza.
Cukrzyca
Choroba, wokół której wyrosło mnóstwo mitów. Nieuleczalna, ale z którą można i da się żyć. Wystarczy tylko przestrzegać pewnych wytycznych i zmienić swoje życie. Czy zawsze utrata wagi świadczy o niedoczynności trzustki? Istnieje takie prawdopodobieństwo w przypadku, kiedy do nagłego spadku wagi dodamy zwiększoną ilość wypijanych płynów (zamiast dwóch litrów – cztery do sześciu), zaburzenia świadomości w przypadku długich przerw pomiędzy posiłkami a także częste utraty przytomności, w trakcie których można wyczuć wydobywający się z naszych ust zapach amoniaku.

AIDS
Jeśli nie stosujesz celowo jakiejś diety, często zmieniasz partnerów oraz zdarza Ci się nie korzystać z prezerwatywy (także przy seksie oralnym i analnym), zrób test na HIV. Znaczny spadek wagi jest sygnałem do tego, że choroba przechodzi ze stadium nosicielstwa HIV do pełnoobjawowego AIDS. Nie lekceważ tego – chociaż współcześnie AIDS jest o wiele mniej uciążliwą chorobą niż cukrzyca, warto wiedzieć czy nie jesteśmy nosicielami wirusa. Dlaczego? Aby nie zarażać innych, ponieważ możemy narazić ich zdrowie i życie na niebezpieczeństwo, a to w Polsce jest karane.

Depresja
Chyba najlżejsza z wymienionych chorób, ale nie do końca. Zwana dawniej melancholią jest również śmiertelna, szczególnie kiedy pozostawimy ją samą sobie. Brak apetytu, apatia, niechęć do kontaktów z ludźmi to inne objawy depresji. W przypadku ich wystąpienia, a także pojawiających się myśli samobójczych lub innych chorób: np. początkowego stadium anoreksji, musimy skontaktować się z lekarzem psychiatrą. Nie dlatego, że jesteśmy nienormalne. Ale po to, by wrócić do pełnej równowagi.