poniedziałek, 13 luty 2012 17:47

GE inwestuje w kapsułkę jelitową

Fundusz kapitałowy GE Healthymagination Fund zainwestował w izraelską spółkę Check-Cap Ltd., która ma stworzyć kapsułę jelitową, ułatwiającą badania w kierunku wykrywania raka jelita grubego.
Informacje z wnętrza — kapsułka Check-Cap ma pomóc lekarzom w poszukiwaniu polipów, które mogą przekształcić się w raka jelita grubego.

Firma Check-Cap zaprojektowała kapsułkę do połykania, która wykonuje zdjęcia w trakcie przemieszczania się przez jelito. Urządzenie korzysta z technologii opartej na niskoenergetycznych promieniach rentgenowskich, dzięki czemu bezpiecznie generuje obraz 3D o wysokiej rozdzielczości, który może pomóc lekarzom wykryć raka jelita grubego. Oczyszczanie jelita nie jest konieczne. Kapsułka nieprzerwanie przesyła informacje do odbiornika danych umieszczonego na nadgarstku. Podczas gdy to niewielkie urządzenie wykonuje swoje zadanie, pacjent może pójść na spacer. Po przejściu przez cały układ pokarmowy kapsułka opuszcza organizm człowieka w „naturalny” sposób.

Fundusz GE Healthymagination dysponuje kwotą 250 mln USD i inwestuje w obiecujące firmy, które zajmują się opracowywaniem technologii medycznych. Koncentruje się przy tym na rozwiązaniach diagnostycznych, technologiach do zarządzania danymi medycznymi oraz innowacjach z dziedziny nauk przyrodniczych.

GE Healthcare i firma Check-Cap zaprojektują i wyprodukują też miniaturowe czujniki na bazie tellurku kadmowo-cynkowego (CZT), które zostaną umieszczone w każdej kapsułce Check-Cap. Umożliwią one wykonanie zdjęć diagnostycznych i zapewnią lekarzom pełen obraz otoczenia przechodzącej przez jelito kapsułki. Dział GE Healthcare ma wieloletnie doświadczenie w zakresie opracowywania detektorów CZT. Podobne technologie wykorzystuje już w swoich systemach z dziedziny medycyny nuklearnej i rozwiązaniach do pomiarów gęstości kości.

Nieustraszony podróżnik — przechodząc przez jelito, urządzenie przesyła dane do odbiornika noszonego na nadgarstku. Oczyszczanie jelita nie jest konieczne.

Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer), rak jelita grubego jest pod względem częstości występowania trzecim nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. Niemal 60% przypadków występuje w krajach rozwiniętych. W skali globalnej nowotwór ten zajmuje czwarte miejsce na liście najczęstszych przyczyn śmierci z powodu raka. Co roku na całym świecie umiera na niego ok. 608 000 osób, co stanowi 8% wszystkich zgonów na choroby nowotworowe.

Firma Check-Cap zamierza wprowadzić kapsułkę na rynek Unii Europejskiej po uzyskaniu akceptacji urzędów regulacyjnych pod koniec 2013 r. Spółka prowadzi też rozmowy z Amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków FDA.
© 2013-2020 by SN2.EU