środa, 07 grudzień 2011 13:47

Jak korygować wzrok w średnim wieku?

Czterdziesty rok życia bywa dla wielu osób trudnym okresem, ponieważ z reguły w tym czasie zaczynamy odczuwać pierwsze objawy starzenia się oczu. Należą do nich m.in. osłabiona ostrość widzenia i trudności z widzeniem na bliskie odległości. Procesu tego nie sposób zatrzymać, jednak można go skutecznie korygować. Co warto wiedzieć, by zminimalizować kłopotliwe dolegliwości?
Czym jest prezbiopia?
Prezbiopia, zwana inaczej starczowzrocznością, nie jest chorobą, lecz naturalnym procesem.
Z czasem mięśnie i soczewka oczna odpowiedzialne za akomodację, czyli zdolność przystosowania oka do ostrego widzenia na różne odległości, tracą elastyczność, co powoduje, że nieostro widzimy z bliska.  U młodych osób akomodacja przebiega w krótkim czasie, zapewniając odpowiednią ostrość obrazu. Z czasem proces ten przebiega jednak coraz wolniej, w efekcie czego najbliższy wyraźny punkt stopniowo się oddala.

Pierwsze objawy
Początkowe objawy prezbiopii nie zawsze są łatwe do rozpoznania. Bóle głowy czy powtarzające się zapalenia spojówek często traktowane są jako skutki innych dolegliwości.
Objawy prezbiopii w najmniejszym stopniu doskwierają krótkowidzom, ponieważ zdjęcie okularów pozwala w takim przypadku poprawić ostrość widzenia. Znacznie gorzej jest u dalekowidzów i osób bez wad refrakcji, ponieważ prezbiopia powoduje u nich powstanie wady wzroku albo pogłębienie się już istniejącej.

- Zdarza się, że pacjenci zwlekają z wizytą u specjalisty lub świadomie nie dopuszczają do siebie myśli, że ich wzrok się pogarsza – mówi Renata Makuc, lekarz okulista współpracująca z firmą JZO - Z czasem dolegliwości stają się na tyle kłopotliwe, że decydują się oni na konsultacje, jednak im później to zrobią, tym załagodzenie efektów jest trudniejsze.

Starczowzroczności można zaradzić

Najbardziej zaawansowanym, a tym samym najlepszym obecnie rozwiązaniem dla osób cierpiących na prezbiopię są okulary z soczewkami progresywnymi. Ich konstrukcja gwarantuje wyraźne widzenie na każdą odległość: zarówno dali, bliży, jak i odległości pośrednich. Gwarantuje to komfort użytkowania bez konieczności ciągłego zmieniania okularów „na co dzień” i tych „do czytania”. Dzięki temu np. nauczyciel będzie jednakowo dobrze widział dziennik, tablicę i całość klasy, a osoby pracujące przy komputerze będą doskonale widziały zarówno klawiaturę, ekran, jak i całą powierzchnię pokoju w którym pracują.

W soczewkach progresywnych górna część zapewnia dobre postrzeganie dali, a dolna bliży. Pozostały obszar umożliwia natomiast ostre widzenie średnich odległości - wyjaśnia Jerzy Kramarczyk, główny technolog z firmy JZO. Warto również uszlachetnić je powłoką antyrefleksyjną. Minimalizuje ona docierające do oka odblaski i sprawia, że dociera do niego więcej światła, co podnosi nasz komfort widzenia.

Zmian związanych z wiekiem nie da się uniknąć, jednak profilaktyka i dbałość o wzrok może złagodzić ich skutki, a nawet je opóźnić. Warto zatem starać się chronić oczy przed szkodliwym wpływem warunków zewnętrznych oraz regularnie przeprowadzać badania kontrolne u specjalisty.
© 2013-2020 by SN2.EU