środa, 30 październik 2019 12:07

Akcesoria rehabilitacyjne dla dzieci, a dorosłych - różnice

Akcesoria rehabilitacyjne Akcesoria rehabilitacyjne

Akcesoria rehabilitacyjne są niezbędnym elementem warunkującym powodzenie zaplanowanej terapii. Z uwagi na ich specyfikę, ich optymalny dobór nie jest zawsze jest oczywisty. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się jakie są różnice w sprzęcie dla osób dorosłych i dzieci.

Główne różnice w akcesoriach dla dzieci i dorosłych

Wielu osobom, które nigdy nie miały styczności z urazami i przykrywami następstwami chorób może wydawać się, że dla każdego pacjenta stosuje się te same rozwiązania. Otóż jest to podejście błędne, głównie ze względu na fakt, iż dzieci rosną, a także w zależności od swojego wieku, wykazują się inną kontrolę motoryczną.

Należy kupować taki sprzęt, który umożliwi swobodne poruszanie się, leżenie i przebywanie w pozycji siedzącej na każdym etapie rozwoju. Sprzęt dla dzieci musi charakteryzować się większymi możliwościami regulacji. Najmłodszych powinien uczyć poprawnego wzorca chodzenia. W kwestii poruszania się i poprawy mobilności zaleca zaopatrzyć się w fotelik poprawiający zakres ruchu oraz zwiększający ogólną mobilność dzieci.

Zarówno u dzieci, jak i dorosłych powinniśmy wybierać akcesoria, które dla cierpiących będą wiązały się z jak najmniejszym dyskomfortem psychicznym. Nie sięgajmy po wózki inwalidzkie, jeśli mały pacjent nie cierpi na większościowy niedowład ciała. Specjaliści proponują je wyłącznie cierpiącym na poważniejsze i trudniejsze w wyleczeniu schorzenia np. przy uszkodzeniach kręgosłupa czy zaawansowanym stwardnieniu rozsianym.

Z kolei u osób starszych, które mają problem z utrzymaniem równowagi, stabilizacją czy zwiotczeniem mięśni, powinno się rozważyć balkoniki. Jeśli mamy do czynienia z urazem tymczasowym lekarz najprawdopodobniej przepisze kule. Wszystkie produkty przeznaczenia medycznego powinny być dobierane do osobistych preferencji, czasu rekonwalescencji oraz wzrostu pacjenta.

Co kupić dziecku, aby zapewnić mu prawidłowy rozwój?

Wśród młodszej części niepełnosprawnych na popularności zyskują foteliki rehabilitacyjne swoim wyglądem przypominające w pewnym stopniu dziecięce wózki inwalidzkie.

Fotelik rehabilitacyjny pomaga utrzymać całe ciało w odpowiedniej pozycji. Poprawia ułożenie stawów, mięśni zapobiegając tarciu i zwiotczeniu przez poprawę krążenia krwi. Zmniejsza się tym samym doskwierający ból, a z czasem stopniowo dochodzi do skutecznej rehabilitacji. Dziecko dzięki kółkom w takim foteliku może się swobodnie poruszać. W kwestii bezpieczeństwa producenci dodają pasy i wykorzystują materiały odporne na uderzenia.

© 2013-2020 by SN2.EU