czwartek, luty 29, 2024
wtorek, 06 sierpień 2019 18:29

Kiedy nie można odkładać wizyty u stomatologa?

Leczenie kanałowe zęba Leczenie kanałowe zęba

Istnieje wiele chorób jamy ustnej. Dlatego istnieją różne metody i środki do ich eliminacji.

Jednak najczęstszym problemem, z którym ludzie przychodzą do przychodni stomatologicznej jest próchnica. Ta choroba może zdarzyć się wszystkim, zarówno dorosłym, jak i dziecku.

 

Dzieje się to z powodu wpływu na powierzchnię zębów czynników negatywnych. Nieregularna lub niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej, niewystarczające oczyszczanie powierzchni zębów, cechy genetyczne, choroby przewlekłe, zmniejszona odporność, jedzenie bogate w tłuszcze i węglowodany prowadzą do tej choroby. Każdy może być zagrożony. Wszakże we współczesnym rytmie życia trudno jest przestrzegać zasad i stale je prawidłowo wdrażać.

Kiedy nie można odkładać wizyty u stomatologa?

   Bakterie i zarazki rozwijają się na powierzchni zębów. A wydzieliny pojawiające się w procesie ich żywotnej aktywności służą, jako źródło infekcji i zapalenia, niszcząc strukturę zęba, czyniąc go porowatym i podatnym na penetrację kwasów. Może również powodować choroby innych narządów i układów organizmu ludzkiego: dróg oddechowych, układu moczowo-płciowego, przewodu pokarmowego. W początkowej fazie choroby niszczone jest tylko szkliwo.

   O tym świadczy żółto-brązowa plama na powierzchni zęba. Można ją szybko, skutecznie i bezboleśnie wyeliminować w gabinecie dentystycznym. Przy umiarkowanym stopniu uszkodzenia zębów konieczne będzie leczenie zachowawcze, stomatolog wywierci wnękę zęba z próchnicą, a w miejscu tego obszaru zastosuje lek i wstawi plombę.

   Jeśli ząb jest poważnie uszkodzony, naruszane są jego naczynia i nerwy, pojawia się ból i wiadomo już, że konieczne jest leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu nerwu i wypełnieniu kanału korzeniowego To nie tylko wyeliminuje ból i charakterystyczne objawy próchnicy, ale stworzy to również dobre warunki dla dalszych procedur dentystycznych.

Na czym będzie polegało leczenie kanałowe zęba?

   Stomatolog jest w stanie ocenić sytuację i prawidłowo przeprowadzić leczenie, które musi być wyjątkowo dokładne. W każdym razie nerw musi zostać całkowicie usunięty. Ważne jest, aby bardzo dokładnie wypełnić kanał korzeniowy, ponieważ jest to klucz do skutecznego leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia, stomatolog za pomocą urządzenia rentgenowskiego ustali rozmiar, kształt i położenie kanału korzeniowego i nerwu. Następnie znieczuli miejsce interwencji, i nastąpi proces usuwania nerwów. Ząb staje się niewrażliwy, ból ustaje. Kanały korzeniowe są dokładnie czyszczone, wprowadzane są leki stomatologiczne. Następnie kanały korzeniowe są bezpiecznie zamknięte wypełnieniem.