piątek, maj 24, 2024
niedziela, 17 luty 2019 14:39

Dlaczego warto sięgać po żywność ekologiczną?

Wszyscy wiemy, że zdrowa żywność powinna stanowić podstawę naszej diety. Tylko jak zacząć i co trzeba jeść? Bio zakupy w sklepie ekologicznym to prosty wybór, ale większość z nas kupuje produkty w dużych marketach lub lokalnych sklepikach. Czy w takich sklepach kupimy zdrową żywność, której spożywanie będzie z korzyścią dla naszego zdrowia? Coraz częściej kupowana jest żywność ekologiczna, gdyż konsumenci wiedzą, że jest po prostu lepsza. Jakie ma zalety i dlaczego warto po nią sięgać? Jakie dary natury są naprawdę zdrowe?

Zdrowa żywność – co to jest? Jak rozpoznać wartościowe dary natury?

Prowadzony na dużą skalę przemysł spożywczy opiera się w dużym stopniu na poprawianiu smaku żywności poprzez różnego rodzaju dodatki chemiczne. Wszystkie są dopuszczone do obrotu i nie szkodzą nam, jeśli jemy ich mało. Kupując duże ilości przetworzonej żywności o chemicznym składzie wyrządzamy sobie i swoim bliskim krzywdę. Zdrowa żywność to produkty, których smak nie jest poprawiany. Specjaliści mówią, by jeść to, co wyrosło z ziemi (warzywa i owoce), a także mięso, które pochodzi od zwierząt hodowanych w humanitarnych warunkach i przez drobnych gospodarzy, którzy nie poprawiają smaku mięsa, a zwierzęta karmią w sposób naturalny. Coraz więcej osób ma świadomość, że tylko niepoprawiane dary natury są dobre dla naszego organizmu, więc organiczna żywność obecnie stała się wyznacznikiem dbałości o siebie i jest w pełni utożsamiana z prowadzeniem zdrowego stylu życia. Zdrowe organiczne produkty to szansa na obniżenie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, niektórych chorób nowotworowych oraz na przedłużenie dobrej kondycji organizmu i opóźnienie procesów starzenia się. Zdrowa żywność ekologiczna coraz częściej pojawia się na półkach w dużych hipermarketach, a nie tylko w niewielkich osiedlowych sklepikach lub pojedynczych punktach na terenie całego miasta. Produkty bio od tradycyjnych różni przede wszystkim źródło pochodzenia. Żywność ekologiczna pochodzi z upraw i hodowli w pełni pozbawionych sztucznych nawozów, szczepionek, antybiotyków, polepszaczy smaku i innych chemicznych substancji, które skutecznie zatruwają nasz organizm. Produkty eko są więc zdecydowanie bezpieczniejsze dla zdrowia człowieka. Ekologiczne jedzenie jest też naprawdę bardzo smaczne, a to za sprawą braku chemicznych konserwantów i innych składników, które niejednokrotnie zmieniają smak i aromat świeżych produktów spożywczych. Produkcja żywności uważanej za zdrową przebiega przy jednoczesnej trosce o stan środowiska naturalnego i zdrowia zwierząt hodowlanych. Ogranicza się stosowanie sztucznych nawozów i pestycydów, a zwierzęta hoduje się bez użycia leków, antybiotyków stosowanych powszechnie w intensywnej hodowli zwierząt gospodarczych. Ekologicznym (bio) można nazywać tylko taki produkt, który otrzymał certyfikat niezależnej instytucji kontrolującej ekologiczne uprawy i produkcję.

Gdzie kupować zdrową żywność i bezpieczne dla zdrowia

Zdrowe dary natury można obecnie kupić w wielu sieciach handlowych. Podczas zakupów starajmy się więc dokładnie czytać etykiety. Wybierajmy produkty świeże, o doskonałej jakości. Nie każdego z nas stać na zakupy w sklepach ekologicznych, ale i hipermarkety mają coraz lepiej wyposażone działy ze zdrową żywnością. Na półkach znajdziemy kasze, makarony, mąki, płatki, przeciery, jajka oraz warzywa konserwowe i marynowane. Wystrzegajmy się kupowania tam świeżego mięsa. Jeśli decydujemy się na zakup kurczaka, dobrze wiedzieć, że im mniejsza pierś, tym lepsza. Wybierajmy produkty mięsne, w których składzie znajdziemy tylko mięso, sól i np. dym wędzarniczy. Owoce i warzywa kupujmy na bazarach i straganach. Dary natury tego typu sprzedają lokalni wytwórcy. Przy wyborze sera zwróćmy uwagę na jego skład. Najzdrowsze są sery śmietankowe, które zawierają serek śmietankowy, sól oraz białka mleka. Nie kupujmy gotowych ciastek. Pyszne słodycze upieczemy sami, a jeśli zrobimy je z mąki innej niż pszenna, będzie to żywność bezglutenowa, co jest ważne dla osób chorujących na celiakię. Podstawą naszej diety jest pieczywo. W tym wypadku wybierajmy bio produkty, które przygotowuje się na naturalnym zakwasie, bez dodatku środków konserwujących.

Certyfikat bio nie zawsze oznacza, że produkt ma idealny skład. Zanim coś kupimy, czytajmy etykiety. Pamiętajmy, że zdrowa żywność to najlepsze paliwo dla naszego organizmu. Szukając najlepszych darów natury dokładnie czytajmy etykiety i kupujmy produkty u lokalnych wytwórców.