środa, grudzień 06, 2023
wtorek, 16 styczeń 2018 10:16

Jaskra – leczenie w zależności od rodzaju

Na jaskrę choruję ponad 70 milionów ludzi na świecie, a ponad 6 milionów zupełnie utraciło wzrok z jej powodu. Nieleczona jaskra prowadzi do uszkodzenia i zaniku nerwu wzrokowego, a w konsekwencji do całkowitej utraty wzroku. Niestety nie są dokładnie znane przyczyny niektórych chorób oczu, takich jak jaskra. Leczenie polega na podaniu pacjentowi specjalnych kropli do oczu, jednak jeżeli one nie wystarczą, a choroba będzie się pogłębiać, niezbędna okazuje się operacja.

 

 

Jakie są rodzaje jaskry?

Jaskra rozwija się bardzo powoli i nawet przez bardzo długi czas nie daje konkretnych objawów. Leczenie jest uzależnione od rodzaju jaskry.

  • Jaskra pierwotna otwartego kąta

Jest to najbardziej popularny rodzaj jaskry, diagnozowany aż w 90% przypadków choroby. Spowodowana jest przez postępującą blokadę kanalików odpowiedzialnych za odprowadzanie wydzieliny z oka. W ten sposób zwiększa się ciśnienie wewnątrzgałkowe.

  • Jaskra zamkniętego kąta

Ten rodzaj jaskry jest spowodowany zablokowaniem lub zwężeniem kąta przesączania. Ten stan prowadzi do nagłego wzrostu ciśnienia ocznego, powodując ból oczu, ból głowy, wymioty, nudności. Ten rodzaj jaskry wymaga natychmiastowego leczenia.

  • Jaskra z niskim ciśnieniem

Charakteryzuje się uszkodzeniem nerwu optycznego, pomimo normalnego ciśnienia w oku. Do czynników ryzyka należą choroby serca oraz przypadki jaskry w rodzinie.

  • Jaskra wrodzona

Ten rodzaj jaskry jest najczęściej dziedziczny. Występuje u niemowląt, gdy w okresie prenatalnym doszło do niewłaściwego lub niekompletnego rozwoju kąta przesączania. Charakterystycznymi objawami są: nadmierne łzawienie oczu, powiększone oczy, nadwrażliwość na światło oraz zamglenie rogówki. Jaskra wrodzona najczęściej prowadzi do całkowitej utraty wzroku. 

  • Jaskra wtórna

Najczęściej jest wywołana przez inną chorobę oczu np. nowotwór, uraz oka lub długoterminowe stosowanie sterydów.

Jaskra – leczenie laserem

Gdy pojawią się pierwsze objawy jaskry, należy udać się do lekarza okulisty. A należą do nich: widzenie „aureoli” wokół źródeł światła, pogorszenie wzroku, ból oka, zaczerwienienie oka, zwężenie pola widzenia. Jakie jeszcze objawy daje jaskra? Leczenie jest nieskuteczne, jeżeli stadium choroby jest bardzo zaawansowane. Chory widzi obraz wokół siebie jak „przez dziurkę od klucza”. Należy pamiętać, że można jedynie zahamować jej rozwój na wczesnym etapie, a nie całkowicie wyleczyć. Do najnowocześniejszych metod korekty stanu anatomicznego oka zalicza się zabieg laserowy – trabekuloplastyka lub irydotomia laserowa. Polegają na wytworzeniu nowej drogi odpływu cieczy wodnistej z oka. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i skuteczny.

Więcej na: https://www.voigtmedica.pl/operacja-jaskry/