wtorek, 01 sierpień 2017 08:00

4 produkty spożywcze wzmagające ataki migreny

Starasz się prowadzić aktywny tryb życia i odżywiać się zdrowo i świadomie? Twoja dieta składa się głównie z warzyw, owoców oraz dobrej jakości źródeł białek i tłuszczy? Jeśli mimo to czasem skarżysz się na bóle migrenowe albo dolegliwości ze strony układu pokarmowego to znak, że czas jeszcze raz przyjrzeć się krytycznie własnemu jadłospisowi.

Kawa, cytrusy, pełnoziarniste pieczywo, orzechy, ryby, wino i wiele innych – te wszystkie produkty spożywcze, choć nie są niezdrowe i mogą stanowić element zbilansowanej diety, mogą wywołać szereg dolegliwości. Alergie pokarmowe, migrena, celiakia czy problemy z nadciśnieniem spowodowane nieodpowiednim jadłospisem to tylko przykłady. Oto 4 zdrowe produkty, których spożycie u niektórych osób mogą wywołać bardzo niepokojące skutki uboczne.

1. Kawa

To jeden z najbardziej kontrowersyjnych produktów spożywczych. Jeśli masz problemy z nadciśnieniem, powinieneś jej unikać. Jeśli z kolei twoje ciśnienie krwi jest niskie – wypicie małej czarnej pobudzi organizm i przyniesie szereg korzyści. Jeśli cierpisz na bóle głowy i czujesz, że zbliża się migrena, wypicie mocnego espresso może zupełnie cofnąć objawy. Nie w każdym przypadku kawa pomoże w odpędzeniu ataku choroby, jaką jest migrena. Leki na ból głowy często zawierają co prawda kofeinę, jednak jeśli na co dzień nie pijesz kawy, zwiększona dawka tego stymulantu może pogorszyć sytuację i nasilić atak.

2. Pełnoziarniste pieczywo

Pełne ziarno to samo zdrowie! Jest doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz błonnika. Ma spory współczynnik sytości, dzięki czemu może sprzyjać utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Z tych wszystkich zalet pełnoziarnistych produktów skorzystasz jednak tylko w sytuacji, gdy nie jesteś uczulony na gluten bądź też nie chorujesz na celiakię. Jeśli cierpisz na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, miewasz problemy skórne i huśtawki nastrojów – warto przebadać się pod kątem alergii.

3. Egzotyczne owoce

To bogactwo witaminy C. Szczególnie zimą warto zjadać pomarańcze, cytryny, mandarynki i grejpfruty. Uważaj jednak na egzotyczne owoce, jeśli Twoim problemem jest migrena. Bardzo dojrzałe banany są źródłem tyraminy, substancji która wywołuje ból głowy.  Pomarańcze lub cytryny mogą natomiast okazać się toksyczne z powodu pleśni niewidocznej dla oka. 

4. Czerwone wino

Czerwone wino jest niemal tak samo kontrowersyjnym produktem spożywczym, jak kawa. Z jednej strony jest cennym źródłem antyoksydantów, polifenoli i resweratrolu (to substancje opóźniające starzenie) i wspaniale działa na układ krwionośny. Z drugiej strony to alkohol, który nie dla każdego organizmu jest korzystny. Czerwone wino może na przykład wywoływać atak choroby, jaką jest migrena. Leki i suplementy zawierające resweratrol i polifenole będą zatem dla niektórych lepszym rozwiązaniem, niż lampka wina.

Wyświetlony 392 razy
© 2013-2019 by SN2.EU