piątek, 14 lipiec 2017 13:10

In Vitro - metoda dająca szczęście!

Metoda in vitro zdobywa swoich zwolenników i przeciwników ciągle, niezależnie od rządu czy czasu. Według niektórych jest ostatecznością, a według innych fanaberią.

Co to jest in vitro?

Zapłodnienie in vitro – to metoda, która polega na doprowadzeniu do zapłodnienia komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, poza ciałem matki (zapłodnienie pozaustrojowe). In vitro to objawowe leczenie niepłodności (nie musi być wskazana czy wyleczona przyczyna niepłodności, by móc je zastosować).

In vitro krok po kroku

1. Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza specjalisty, najczęściej już w klinice niepłodności. Po stwierdzeniu problemów z zajściem w ciążę (rok regularnego seksu bez zabezpieczenia) lekarz powinien wysłać mężczyznę na badania nasienia, a kobietę na badania hormonalne oraz cytologię. Podczas drugiej wizyty lekarz może zalecić parze badania wirusologiczne, a kobiecie morfologię, grupę krwi oraz ustalić przyjmowanie leków hormonalnych.

2. Po rozpoczęciu terapii hormonalnej u kobiety zwiększy się ilość dojrzałych komórek jajowych, które będą gotowe do zapłodnienia. Rozpoczyna się również dokładny monitoring cyklu.

3. Lekarze muszą pobrać komórki jajowe z ciała kobiety po to by obie komórki rozrodcze znalazły się w jednym miejscu w tym samym czasie. Za pomocą wkłucia do jajników pobiera się płyn pęcherzykowy z komórkami jajowymi. W tym samym czasie, w osobnym pokoju, mężczyzna oddaje nasienie ( po kilkudniowej abstynencji seksualnej pary).

4. Pobrane komórki rozrodcze trafiają do laboratorium, gdzie następuje zapłodnienie. Embriolog wybiera najlepszy plemnik (sprawdza jego budowę i ruchliwość), następnie łączy go z komórką jajową. Powstaje zarodek.

5. Powstały zarodek (jeden lub kilka) trafia do specjalnego inkubatora, gdzie lekarze obserwują czy i jak się rozwija. Obserwacja zazwyczaj trwa 24h. Natomiast inkubacja zarodka trwa od 2 do 5 dni. Po 2,3 lub 5 dobach lekarz umieszcza zarodek (jeśli dobrze przeszedł wszystkie fazy rozwoju) w jamie macicy przy pomocy cewnika. Jeśli podczas pierwszego wkłucia została pobrana więcej niż jedna komórka jajowa, z której powstało więcej zarodków, to zostają one zamrożone.

6. Czas oczekiwania! Dopiero po 12 dniach wykonywany jest test z krwi, który potwierdza, bądź nie, ciążę.

7. Ciąża. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy zabieg in vitro kończy się ciążą. Natomiast jeśli zostały zamrożone zarodki, to po nieudanej próbie, a podczas kolejnej, kobieta omija punkt 2 i 3.

Na www.ChcemyBycRodzicami.pl znajduje się szczegółowy opis procedury. Dostaniemy tam również wsparcie oraz wszystkie informacje, które pomogą nam się upewnić w swojej decyzji.

Koszty

Jeśli nie spełniamy kryteriów programu dofinansowującego, to powinniśmy liczyć się z takimi opłatami jak:
- badania początkowe – ok. 1000 zł,
- punkcja jajników (pobranie komórek jajowych przy znieczuleniu ogólnym) - ok. 1500 zł,

- zapłodnienie in vitro, hodowla, mrożenie zarodków - ok. 3500 zł,

- transfer zarodków - ok. 1000 zł,

- wizyta kontrolna, konsultacja u specjalisty, USG - ok. 150 zł,

- leki (bez refundacji mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych),

- koszty wizyt u lekarza prowadzącego leczenie (na pewno będzie ich kilka).

Trzeba również pamiętać, że każda z par ma inną historię niepłodności, dlatego koszty mogą się od siebie różnić. Jednak uśredniając, w Polsce, to wydatek rzędu 8000 – 12000 złotych.

 

Wyświetlony 458 razy
© 2013-2019 by SN2.EU