czwartek, wrzesień 28, 2023
wtorek, 09 sierpień 2016 11:56

Na czym polega badanie alergologiczne?

Coraz więcej osób musi zmagać się z najróżniejszymi alergiami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Niestety badanie alergii jest najczęściej procesem długotrwałym i żmudnym, ponieważ ustalenie pierwotnej przyczyny tego, co nas uczula, nie jest proste. Dopiero alergolog kieruje nas na badanie krwi, testy alergiczne czy też próby prowokacyjne, które są w staranie skutecznie potwierdzić wstępną diagnozę. Jak wygląda badanie alergii?

Czy to alergia?

Chociaż alergia najczęściej pojawia się u dzieci, to praktycznie w każdym wieku może stać się ona również naszym problemem. Specjalne badanie najczęściej są w stanie zdiagnozować ową dolegliwość, ale zwykle dla każdego przypadku trzeba zastosować leczenie indywidualne. Podstawą diagnostyki jest wyznaczanie czynnika odpowiedzialnego za reakcje alergiczne, które z klei wiążą się z permanentnym stanem zapalnym w organizmie osoby stale narażanej na działanie uczulającego związku chemicznego, pyłku czy danego pokarmu. Zanim jednak odwiedzimy alergologa, warto najpierw poobserwować reakcje swojego organizmu i wychwycić charakterystyczne dla alergii objawy.

Objawy alergii mogą być niejednoznaczne, dlatego też czasami są one mylone z objawami jakiegoś innego schorzenia, które nas męczy. Wyróżniamy też wiele typów alergii, więc tylko specjalistyczna diagnoza, którą może postawić alergolog, jest w stanie skonkretyzować nasz problem. Alergia skórna, wziewna czy też pokarmowa, pokrzywka, astma, a nawet wstrząs anafilaktyczny mogą pojawić się w momencie reakcji organizmu na czynnik alergenny. Najczęściej jednak mamy do czynienia z alergią skórną, która objawia się swędzeniem i pieczeniem, wypryskiem czy też atopowym zapaleniem skóry.

Badanie alergologiczne z krwi

Alergię można diagnozować za pomocą oznaczenia ilości przeciwciał IgE we krwi, ponieważ ich stężenie jest wówczas bardzo wysokie. Całkowite stężenie IgE określa ogólną ilość przeciwciał w organizmie, a swoiste pozwala wskazać na konkretny czynnik alergenny. Niestety metoda ta nie jest całkowicie wiarygodna, ponieważ wysoki poziom IgE nie musi wskazywać jednoznacznie na alergię. Wysoki poziom IgE może oznaczać infekcję pasożytniczą, schorzenia wątroby czy też nerek, białaczkę lub mononukleozę. Bardziej bezpieczną metodą są badania swoistych przeciwciał, gdzie grupuje się alergeny wziewne czy pokarmowe w celu wykrycia konkretnego czynnika powodującego reakcje alergiczne w organizmie pacjenta. Na czas tego badania nie trzeba odstawiać przyjmowanych leków.

Testy skórne

W przypadku testów skórnych należy odstawić w porozumieniu z lekarzem leki, ponieważ niektóre z nich mogą fałszować wyniki badań. Na przedramię lub plecy nanoszone są kropelki różnych zawiesin, które zawierają określone substancje uczulające z zestawu przesiewowego. Stosuje się w tym celu alergeny drzew wczesnopylących i późnopylących, pyłków traw i zbóż oraz chwastów, grzybów pleśniowych, sierści i naskórka zwierząt domowych oraz roztoczy kurzu domowego. Podczas jednego badania kontroluje się od 10 do 20 alergenów oraz nakłada się dodatkowo na skórę kontrole dodatnią lub ujemną.

Kontrolą ujemną jest roztwór soli fizjologicznej, natomiast dodatnią stanowi rozwór histaminy w stężeniu 1:1000. W wyniku reakcji alergicznej powstaje bąbel histaminowy, czemu towarzyszy świąd. Kontrole umożliwiają ocenę odczynów, które pojawiają się po nałożeniu alergenów.
Przed nałożeniem następnej kropli alergenu lekarz czy też pielęgniarka nakłuwa naskórek, ale nie doprowadza to zazwyczaj do wystąpienia krwawienia. Nakłucie jest potrzebne do tego, aby pod naskórek dostała się niewielka ilość roztworu alergenu i zaszła stosunkowo szybko reakcja alergiczna. Cały zabieg jest bezbolesny i nie należy się obawiać ryzyka przeniesienia zakażeń typu WZW B czy też HIV, ponieważ do każdego badania stosuje się jednorazowy lancecik.

Zwykle już po ok. 15 minutach pojawia się reakcja alergiczna, czyli zaczerwienienie, bąbel i świąd. Im większy bąbel i zaczerwienienie, tym konkretny alergen silniej uczula. Reakcja uczuleniowa ustępuje samoistnie w przeciągu niecałej godziny. Wyniki podawane są w skali pięciopunktowej, gdzie za wynik dodatni uznaje się odczyn 3-4 plusów, a wynikiem ujemnym jest odczyn zerowy lub jeden plus.

Notka autorska
Artykuł powstał przy współpracy z przychodnią alergologiczną Lifemedica. Zapraszamy na badania oraz profesjonalne testy alergiczne.