wtorek, 14 czerwiec 2016 16:50

Chcesz zwalczyć ból brzucha? Najpierw poznaj jego przyczynę! 

Chcesz zwalczyć ból brzucha? Najpierw poznaj jego przyczynę!  Źródło zdjęcia: shutterstock

Ból brzucha może zwiastować bardzo wiele różnych dolegliwości. Niektóre z nich są niegroźne, z innymi warto wybrać się do lekarza. Zobacz, jak rozpoznać, z czym masz do czynienia i jak skutecznie pozbyć się problemu.

Ból brzucha po jedzeniu

Ból brzucha pojawiający się po jedzeniu to zazwyczaj oznaka niestrawności. Problem ten wynikać może z kilku przyczyn. Przede wszystkim może to być reakcja układu pokarmowego na zbyt tłuste lub zbyt ostre potrawy – może być to także sygnał przejedzenia. Niestrawności sprzyja też jedzenie w pośpiechu oraz w stresie. Kolejnym czynnikiem powodującym ból brzucha może być wysiłek fizyczny podejmowany w zbyt krótkim czasie po posiłku; niekorzystnie na układ trawienny działa również nadmiar alkoholu, papierosów i kofeiny. Jeśli borykasz się z niestrawnością, pamiętaj o piciu dużej ilości wody. Warto odczekać z następnym posiłkiem do czasu ustąpienia objawów. Aby nie obciążyć ponownie żołądka, lepiej będzie zrezygnować z obfitego i tłustego dania na rzecz lekkostrawnej, najlepiej płynnej lub rozdrobnionej przekąski. Bóle brzucha towarzyszyć mogą także wzdęciom i zaparciom. Aby pozbyć się tych dolegliwości, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co jemy, ale również na to, jak często jemy i w jaki sposób. Zaplanujmy kilka posiłków dziennie, spożyjmy je spokoju, bez pośpiechu – dzięki temu znacznie ograniczymy ryzyko powstania wymienionych przypadłości, a także poważniejszych chorób, takich jak wrzody żołądka czy dwunastnicy.

Ostry ból brzucha

Jeśli ból brzucha, który odczuwamy, jest wyjątkowo silny, a do tego towarzyszą mu takie objawy jak nudności, wymioty, gorączka, krwawienie, zawroty głowy czy trudności z oddychaniem, może być to oznaka poważniejszych kłopotów. Zespół objawów zwanych „ostrym brzuchem” zwiastować może szereg różnych przypadłości, m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego, trzustki, otrzewnej, pęcherzyka żółciowego, niedrożność jelit, a nawet perforację przewodu pokarmowego. Są to choroby nagłe, szybko postępujące, niekiedy nawet zagrażające życiu chorego. Wymagają więc szybkiej interwencji lekarskiej.

Bóle menstruacyjne

Przypadłością wielu kobiet są powtarzające się bóle menstruacyjne poprzedzające miesiączkę lub jej towarzyszące. Ich nasilenie i długość trwania są kwestią bardzo indywidualną. Niekiedy towarzyszą im także inne dolegliwości: nudności, bóle głowy, zaparcia lub biegunki, ogólne pogorszenie samopoczucia. Ból w podbrzuszu pojawić się może również w czasie owulacji. Dobrym sposobem radzenia sobie z tego typu problemami są środki rozkurczowe i ciepłe okłady; w przypadku silnego bólu pomóc mogą leki przeciwbólowe. Warto obserwować swój organizm i śledzić relacje pomiędzy pojawiającym się bólem a fazą cyklu menstruacyjnego. Jeśli nie znajdziemy wyraźnych powiązań, należy tę kwestię skonsultować z lekarzem. Powtarzające się bóle w podbrzuszu mogą sygnalizować poważne choroby układu płciowego, moczowego oraz pokarmowego.

Aby skutecznie pozbyć się bólu brzucha, należy poznać jego przyczynę. Nie wystarczy sięgnąć po środki przeciwbólowe, niekiedy konieczna będzie zmiana sposobu żywienia lub nawet zmiana trybu życia.

Wyświetlony 758 razy
© 2013-2019 by SN2.EU