piątek, luty 23, 2024
poniedziałek, 18 listopad 2013 18:17

Pielęgnacja skóry twarzy i ciała zimą

W okresie zimowym zmienne warunki klimatyczne niejednokrotnie dają się we znaki naszej skórze. W warunkach domowych mamy do czynienia z nagrzanym i przesuszonym powietrzem. W pobliżu kaloryfera czy kominka temperatura może wynosić nawet 30 - 40 stopni Celsjusza, podczas gdy na dworze kilkunastu stopni poniżej zera. Takie warunki są szczególnie niekorzystne dla osób, u których występuje problem skóry suchej i wrażliwej.

Różnice temperatur otoczenia skutkują naprzemiennym rozszerzaniem i zwężaniem naczyń skórnych oraz zwiększoną przeznaskórkową utratą wody. Ucieczka wody z naskórka sprawia, że skóra sucha staje się szorstka, wiotka i mało elastyczna. Objawy te mogą występować na całym ciele, ale najsilniej na twarzy, bocznych powierzchniach tułowia, nogach, a także grzbietach rąk. Przesuszona i podrażniona skóra zaczyna złuszczać się i swędzieć. U osób z tzw. skórą atopową niedostatecznie działająca bariera skórna może spowodować wystąpienie lub zaostrzenie objawów wyprysku – zaczerwienienie i powierzchniowe łuszczenie się naskórka, a nawet tworzenie się pęknięć i szczelin, w konsekwencji prowadzące do rozwoju stanu zapalnego.

W okresie jesienno-zimowym szczególnie istotne jest właściwe natłuszczanie skóry twarzy i ciała preparatami z grupy emolientów, które odbudowują barierę ochronną i aktywnie przeciwdziałają rozwojowi zmian zapalnych. Nie mniej istotne jest nawilżanie. Pamiętajmy, że nawilżanie skóry to nie wprowadzanie do niej wody z zewnątrz, lecz umożliwienie jej zatrzymania wilgoci pochodzącej z wewnątrz. Nowoczesne kremy nawilżające nie zawierają wolnej wody, która mogłaby w skórze zamarzać. Ich działanie związane jest z obecnością specjalnych hydroskopijnych cząstek uniemożliwiających parowanie wody obecnej naturalnie w naskórku. Dlatego warto jest dbać o skórę zimą poprzez kompleksowe nawilżanie i stosowanie kosmetyków, które jej nie wysuszą. Należy poddawać ciało zabiegom nawilżającym codziennie, bezpośrednio po kąpieli, używając balsamów lub gęstszych kremów, serum czy maseł. Warto również nosić jak najbardziej miękką, najlepiej bawełnianą odzież, która zapobiegnie podrażnieniom naskórka.

Lirene Pełna Ochrona Aktywny krem na zimę SPF 20

Skutecznie chroni skórę twarzy zimnem, wiatrem, mrozem (do - 30 st. C), gwałtownymi zmianami temperatury oraz promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami. Wyciąg z echinacei podnosi odporność skóry na czynniki zewnętrzne. W połączeniu z witaminą E stymuluje naturalne procesy obronne i regeneracyjne. Dzięki synergicznemu działaniu alantoiny i kojącego oleju z passiflory, krem łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia wywołane zimnem. Filtr SPF 20 chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, a wodoodporny charakter umożliwia bezpieczne stosowanie podczas opadów śniegu i deszczu. Skóra staje się elastyczna, gładka i doskonale zabezpieczona przez działaniem czynników zewnętrznych zimą.

Lirene Intensywna Regeneracja

linia kosmetyków do pielęgnacji ciała przeznaczona do skóry suchej i szorstkiej. Kosmetyki Lirene Intensywna Regeneracja oparte zostały na specjalistycznej formule lipidowej, zawierającej m.in. wosk z oliwek, witaminę A, wosk z Candelilla oraz ekstrakt z błękitnej algi. Dzięki tak bogatej formule, pomagają likwidować mikropęknięcia w przesuszonych miejscach na skórze, odbudowując i wzmacniając naturalny płaszcz lipidowy skóry i regenerując ją w 100%.

Czy wiesz, że…?

Kwas hialuronowy nie jest kwasem…

Kwas hialuronowy z chemicznego punktu widzenia jest cukrem złożonym należącym do grupy glikozaminoglikanów (GAG). Jest składnikiem naturalnie występującym w ludzkim organizmie, a dzięki swoim zdolnościom wiązania wody jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego stanu uwodnienia organizmu. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać 250 cząsteczek wody, co po przeliczeniu daje nam wiązanie 6 litrów wody przez 1 gram kwasu. Ponadto, w skórze właściwej otacza i stabilizuje włókna podporowe, przez co redukuje objawy naturalnego starzenia się skóry oraz zachodzącego pod wpływem czynników zewnętrznych. Jednak z czasem stężenie kwasu hialuronowego w organizmie maleje. Należy dostarczać go wtedy z zewnątrz, np. w postaci preparatów kosmetycznych zawierających w swoim składzie ten cenny związek.