piątek, marzec 29, 2024
piątek, 04 styczeń 2013 17:14

Badania in vivo w tworzeniu kosmetyków Dr Irena Eris

Na początek zajrzyjmy do encyklopedii i zobaczmy co oznacza nazwa in vivo. In vivo (łac. na żywym) – termin stosowany zazwyczaj przy opisywaniu badań biologicznych, odnosi się do czegoś, co ma miejsce wewnątrz żywego organizmu - w ustroju żywym.
Każdy preparat kosmetyczny przed wejściem na rynek powinien być przebadany nie tylko pod względem bezpieczeństwa stosowania, ale także pod kątem skuteczności działania. Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris, jako jedna z nielicznych firm kosmetycznych, posiada własny ośrodek badawczy, w którym prowadzi się badania gotowych kosmetyków oraz zabiegów kosmetycznych. Ocenia się skuteczność działania oraz właściwości użytkowe (przyjemność stosowania) badanych kosmetyków.

Badania prowadzone są u ochotników (tzw. probantów), których dobieramy pod względem wieku i rodzaju cery. Przed każdym testem przeprowadzane jest badanie dermatologiczne, podczas którego oceniany jest rodzaj i stan skóry, skłonność do odczynów alergicznych, zbierane są informacje na temat przebytych lub aktualnych chorób skóry i ich leczenia, a także na temat ogólnego stanu zdrowia probanta.

Przed przystąpieniem do badania, każdy ochotnik podpisuje formularz świadomej zgody na udział w badaniu, a osoba prowadząca badanie udziela mu szczegółowych informacji na temat celu badania i sposobu jego przeprowadzenia. Każdy probant otrzymuje także stosowne dokumenty, tj. pisemną instrukcję, jak należy stosować dany kosmetyk oraz ankietę, którą wypełnia w trakcie stosowania preparatów. Pozwala to na poznanie opinii przyszłych klientów na temat danego kosmetyku oraz umożliwia podjęcie szybkich kroków zmierzających do polepszenia walorów kosmetyku i proponowanych usług. Zależnie od rodzaju testowanego produktu oraz spodziewanych efektów, badania mogą trwać kilka godzin, dni lub kilka tygodni. Przed rozpoczęciem stosowania testowanego preparatu oraz w trakcie trwania testu i po jego zakończeniu przeprowadza się badania aparaturowe - mierzy się wybrane parametry skóry. Po zakończonym badaniu ochotnicy odpowiadają na pytania i przekazują własne wrażenia odnośnie stosowanej „kuracji”.

Kondycję skóry ocenia się za pomocą nieinwazyjnych metod badania takich, jak: pomiar: poziomu nawilżenia, natłuszczenia, elastyczności, gładkości skóry oraz pomiar przeznaskórkowej utraty wody (TEWL). Oceniany jest także stopień nasilenia rumienia i intensywność zabarwienia plam barwnikowych Wykonuje się także badania sensoryczne. Badania wykonywane są w ściśle określonych i kontrolowanych warunkach.. Przy ocenie wyników pomiaru uwzględnia się wiele zmiennych, np. temperaturę i wilgotność powietrza. Badania przeprowadza się metodą „pół na pół” tzn. ochotnik otrzymuje dwa opakowania testowanych preparatów: jedno, zawierające badany produkt kosmetyczny i drugie, zawierające placebo (czyli identyczną bazę kosmetyczną, pozbawioną substancji aktywnych) Porównywane są także dwa preparaty zawierające różne stężenia składników aktywnych. Dodatkowo stosuje się metodę tzw. podwójnej ślepej próby, tzn. ani osoba biorąca udział w badaniu ani osoba prowadząca badanie nie wie, na czym polega różnica w ocenianych preparatach.