wtorek, 29 październik 2013 15:58

Sposób na kilka prostych ćwiczeń w pracy

Osoby wykonujący tzw. pracę biurową, czyli najczęściej siedzącą powinny koniecznie w codziennym rozkładzie zajęć znaleźć czas na aktywność fizyczną. Zwykle zaleca się 30 minut dziennie umiarkowanie intensywnych ćwiczeń, przynajmniej pięć razy w tygodniu. Najlepiej gdy ćwiczy się przez 30 minut bez przerwy ale jeśli nie mamy takiej możliwości można ten czas podzielić na kilka krótszych części.

Starajmy się robić regularne przerwy w pracy i wykonywać ćwiczenia rozciągające, które pomogą nam zachować giętkość stawów. Starajmy się wykorzystać każda chwile, okazje aby się poruszać. Nie lekceważmy drobnych ćwiczeń, nawet jeśli wydaja się nam śmieszne. 

Poniżej przedstawiamy listę kilku przykładów, które warto sobie wziąć do serca. Np. : 

•Jeśli dojeżdżamy do pracy autobusem, wysiądźmy przystanek wcześniej, z przesyłkami na pocztę chodźmy piechotą. Spacer to prosta aktywność fizyczna, a przy okazji doskonały trening dla układu oddechowego. 

•Czekając na wydruk długiego dokumentu, wykonajmy kilka przysiadów lub skłonów, które pomogą nam rozluźnić i rozciągnąć mięśnie grzbietu i klatki piersiowej i zapobiec bólom pleców towarzyszących długiemu siedzeniu. 

•Zamiast po raz kolejny iść do kuchni po kolejną kawę , lepiej poćwiczyć co najmniej 5 minut, a potem napić się wody – ochota na kawę minie, a my zyskamy naturalną energię. 

 

Przy tak napiętym trybie pracy łatwo zatracić też regularny rytm posiłków. Jeśli mamy dużo pracy zaplanujmy dokładnie przerwy na posiłki i przestrzegajmy ich regularnie. 

•Lekki posiłek jak zupa czy sałatka zregenerują nasze siły, by starczyło ich na resztę dnia. 

•Przechowujmy w biurku zdrowe przekąski jak orzechy i suszone owoce lub zbożowe batoniki (np. od Bakalland).  Taka przekąska nie spowoduje przyrostu wagi, a za to dostarczą niezbędnych minerałów i wartości odżywczych. 

•Na biurku postawmy talerz ze świeżymi owocami. Najłatwiej jeść jabłka i banany, ale kupmy też bogate w wapń suszone morele i winogrona. 

•Starajmy się unikać ciastek i tłustych przekąsek. 

•Aby czuć się rześko i zachować przytomność umysłu, należy wypijać 8 szklanek wody dziennie. Możemy też pić niesłodzone soki owocowe i warzywne, które nie tylko zaspokoją pragnienie ale także dostarczą beta-karotenu i innych przeciwutleniaczy. Beta-karoten działa bowiem dobrze na oczy, co ważne jeśli pracujemy wiele godzin  przy komputerze. 

Na koniec pamiętajmy aby nie traktować jedzenia jak lekarstwa na brak koncentracji. Dopiero odpowiedni posiłek połączony z krótką gimnastyką zapewni nam dobre samopoczucie i energię na cały dzień w pracy. Odpowiednia dieta i ćwiczenia razem w zestawie może zwiększyć nasze możliwości intelektualne oraz dodać energii. 

 

Więcej informacji: www.bakalland.pl 

 
© 2013-2020 by SN2.EU