środa, grudzień 06, 2023
środa, 25 sierpień 2021 12:44

Wino białe - poznaj moc białych szczepów

Wina białe Wina białe pixabay

Szczep winny to nic innego niż odmiana winorośli, z jakiej powstaje wino. Każdy szczep winny posiada swoja charakterystykę - owoce mają inną skórkę, kolor i kształt, a co najważniejsze, wyróżniają się smakiem.

Każdy szczep winogron, charakteryzuje się również innymi właściwościami, siłą wzrostu i przystosowaniem do warunków klimatu oraz gleby.

Najważniejsze są cechy danej odmiany i to, jakie wino możemy z niej uzyskać. Wino będzie różnić się kolorem, aromatem i siłą smaku. Na przykład wywodzący się z Grecji biały szczep muscat jest trudny w uprawie, ale zarazem posiada wysoką zawartość cukru i jest wyjątkowo aromatyczny. Z niego tworzone są wina słodkie. Kontrastem dla tej odmiany, jest chardonnay, dużo łatwiejsze w uprawie, dzięki czemu występujące w wielu krajach. Jednak przez to, że chardonnay uprawia się w różnych regionach, smaki będą się w zależności od tego różnić. Z białych winogron mogą powstawać zarówno wina lekkie i orzeźwiające, jak i wzmacniane z dużą ilością alkoholu. Dodatkowo mogą one być bardzo słodkie, przykładem jest tutaj włoska marsala.

Czasem wydaje się nam, że wina białe są zawsze słabsze od tych czerwonych, jednak nic bardziej mylnego. Wina białe możemy podzielić na 3 grup, z których pierwsza to odmiany lekkie, owocowe, zarazem wytrawne jak i orzeźwiające w smaku. Tutaj warto wyróżnić pinot gris czy sauvignon blanc. Kolejna grupa to wina wyraziste, posiadające jednak nuty wanilii i tu wyróżnić należy wspomniane wcześniej chardonnay. Ostatnia grupa to wina o aromacie słodkich owoców, o różnym poziomie słodyczy - tu najbardziej znane są riesling i chenin blanc. Jeśli chodzi o chardonnay jak już wspomnieliśmy, jest to jeden z najbardziej popularnych szczepów nie tylko w konsumpcji, ale i w prawie, ze względu na jego świetnie dostosowanie do gleby i warunków atmosferycznych. To szczep, który nie jest kapryśny, jego uprawa jest bardzo przyjemna. Uprawiany jest również w naszej rodzimej Polsce. Z racji tego, że chardonnay uprawiane jest w różnych miejscach, jego smaki różnią się. Te, które pochodzą z Kalifornii, Australii, Chile, Argentyny czy Hiszpanii mają beczkowy posmak i tony wanilii, a te z Francji są świeże i lekkie. Szczep sauvignon blanc jest najbardziej znany w Nowej Zelandii, choć hodowany jest na całym świecie, ponieważ również cechuje się łatwością w uprawie. Jednak jest zdecydowanie trudniejszy w produkcji, aniżeli chardonnay. Wina sauvignon blanc smakują mocno owocowo, te uprawiane w cieplejszych regionach mają tonacje brzoskwini i melona, a z chłodniejszych - limonki i agrestu. Można odnaleźć w nich również posmaki ziołowe i trawiaste.

Kolejnym bardzo popularnym szczepem jest riesling, jedna z najważniejszych białych odmian. Tutaj największą mekką produkcji są Niemcy, tworzący z niego wina zarówno słodkie jak i wytrawne. Wyczuwalne są mocne aromaty cytrusowe, a zapach przywodzi jaśmin, limonkę i jabłko. Wspomniane już wcześniej pinot gris jest odmianą bardzo "plastyczną". Z tego szczepu powstają włoskie wina wytrawne, australijskie wina wytrawne, ale z posmakiem owocowym albo równie owocowe, ale jednak dużo słodsze w odbiorze, wina francuskie.

Oczywiście odmian białego wina jest dużo więcej, jednak warto poznawać te smaki samemu, testując i degustując. Dzięki temu, możemy odnaleźć to, co dla nas będzie najbardziej trafioną odmianą.