sobota, lipiec 13, 2024
wtorek, 18 czerwiec 2024 10:44

Rezonans magnetyczny głowy - jak przebiega badanie?

Rezonans magnetyczny głowy Rezonans magnetyczny głowy fot: pixabay

Rezonans magnetyczny głowy (MR) to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych, pozwalających na szczegółową ocenę struktury mózgu oraz okolicznych tkanek. Dzięki zaawansowanej technologii MRI, możliwe jest wykrycie różnorodnych zmian chorobowych, od guzów mózgu po stwardnienie rozsiane.

Przed przystąpieniem do rezonansu magnetycznego głowy, pacjent powinien zgłosić się do placówki medycznej na czczo, jeśli badanie ma być wykonane z kontrastem. Konieczne jest także poinformowanie lekarza o wszelkich metalowych implantach, rozruszniku serca czy klaustrofobii, ponieważ mogą one stanowić przeciwwskazanie do wykonania badania.

Przebieg rezonansu magnetycznego

Przygotowanie pacjenta: Pacjent zostaje poproszony o zdjęcie wszystkich metalowych przedmiotów, takich jak biżuteria, zegarki, czy ubrania z metalowymi elementami. W niektórych przypadkach pacjent może zostać poproszony o założenie specjalnej odzieży medycznej.

Umieszczenie w skanerze: Pacjent kładzie się na specjalnym stole, który wsuwany jest do wnętrza aparatu MRI. Głowa jest stabilizowana za pomocą poduszek lub specjalnych uchwytów, aby zapobiec ruchom, które mogą zakłócić jakość obrazów.

Przebieg skanowania: Podczas badania pacjent musi leżeć nieruchomo, co może trwać od 20 do 45 minut, w zależności od skomplikowania badania. Aparat MRI generuje silne pole magnetyczne oraz fale radiowe, które odbijają się od tkanek i są przekształcane w szczegółowe obrazy przez komputer. W trakcie badania urządzenie wydaje głośne dźwięki, co jest normalne i pacjent otrzymuje zatyczki do uszu lub słuchawki.

Po zakończeniu badania: Po zakończeniu badania pacjent może wrócić do codziennych czynności, chyba że podano kontrast – wtedy zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Rezonans głowy to nieinwazyjna i dokładna metoda diagnostyczna, która znacząco wspiera wczesne wykrywanie oraz monitorowanie chorób mózgu. W CM Medyceusz w Łodzi badania MR wykonywane są na najnowocześniejszych aparatach, co gwarantuje najwyższą jakość obrazów i bezpieczeństwo pacjentów.