piątek, czerwiec 21, 2024
niedziela, 19 maj 2024 12:09

Wyposażenie pokoju dziecięcego - o czym warto pamiętać?

materace dziecięce materace dziecięce mat.prasowe

W pokoju najmłodszego członka rodziny nie może zabraknąć łóżeczka, szafy, komody z przewijakiem, a także oświetlenia. Rodzice dbają również o przemyślaną kolorystykę, dekoracje, które będą pobudzające dla maluszka oraz pozwolą mu poczuć się bezpiecznie i komfortowo w swoim pokoju.

To jednak dopiero początek długiej listy elementów wyposażenia, które powinny się znaleźć w dziecięcym pokoju. O czym jeszcze warto pamiętać i jak zorganizować przestrzeń dla najbardziej wymagającego członka rodziny? Sprawdzamy!

Funkcjonalna i bezpieczna przestrzeń to podstawa

W pierwszej kolejności należy przemyśleć projekt pokoju dziecięcego. Przestrzeń ta powinna być zarówno funkcjonalna, jak i bezpieczna. Rodzice muszą zadbać o komfort maluszka, ale i własny, bo przecież codziennie będą tu dbać o swoją pociechę, pielęgnować ją i się z nią bawić. Warto wziąć pod uwagę, że maluszek bardzo szybko dorasta, więc wystrój i funkcjonalność pokoju dziecka powinny być dostosowane w taki sposób, aby nie musieć przeprowadzać remontu po zaledwie roku czy dwóch od momentu urodzenia dziecka.

Zadbajmy o to, aby mieć dostęp do wszystkich mebli – do łóżeczka, w którym maluszek jest układany do snu, do komody z przewijakiem, a także do części przeznaczonej do zabawy. Oddzielmy strefę dzienną od tej, która zostaje przeznaczona do snu dziecka. Zagwarantujmy sobie – będącymi rodzicami – bezproblemowy dostęp do okien, włączników światła i gniazdek, do których podłączone są rozmaite sprzęty. Pamiętajmy również o tym, aby wybierane meble były nie tylko praktyczne, lecz również posiadały zaokrąglone brzegi i rogi, co zmniejsza ryzyko urazów powstałych podczas poruszania się maluszka po pokoju.

Łóżeczko, materac i pościel

Bardzo ważnym meblem w przestrzeni dziecięcej jest łóżeczko. Powinno ono gwarantować maluszkowi spokojny sen i swobodę poruszania się. Jednocześnie musi zapewniać ochronę przed wypadnięciem dziecka, gdy zacznie już ono wstawać i próbować samodzielnie wyjść z łóżeczka.

Nie bez znaczenia jest miejsce ustawienia – w stosownej odległości od okna i kaloryfera, aby uniknąć przegrzewania i przeciągów. W łóżeczku za to powinien się znaleźć materac o średnim stopniu twardości, z pokrowcem zapewniającym nie tylko komfort, ale i higieniczność. Takie produkty można znaleźć na stronie https://rekuku.pl/. Na koniec – pościel, z oddychających materiałów, odpowiednich dla wrażliwej skóry dziecka, w kolory czy wzory, które maluszkowi ułatwią zasypianie i wpłyną na przyjemne sny.

Dekoracje

Nawet w małym pokoju dziecięcym nie trzeba rezygnować z dekoracji. Niech jednak będą one lekkie, subtelne, w ciepłej tonacji kolorystycznej, w kształtach, które dziecku dobrze się kojarzą. Rezygnujemy zatem z niepasujących do tej przestrzeni wazonów czy figurek, które w ogóle nie nawiązują do dziecięcego świata.

Możemy za to wybrać grafiki lub obrazki z bajkowymi postaciami, literki zawieszane na ścianie i układające się w imię dziecka, a także w praktyczne poduszki, np. w kształcie chmurek czy zwierzątek.

Oświetlenie – ważne dla rodziców i dziecka

Nie zapominajmy o oświetleniu. Skoncentrowane światło jest potrzebne w miejscu przeznaczonym do pielęgnacji. Subtelne, ciepłe światło przydaje się za to podczas usypiania dziecka. Poza lampą sufitową potrzebne jest zatem oświetlenie dodatkowe, np. lampka stołowa, dowolnie rozmieszczone lampki cotton balls czy klasyczny kinkiet.

Tak wyposażony pokój dziecięcy zagwarantuje maluszkowi komfort, bezpieczeństwo, odpoczynek i spokojny sen.