sobota, kwiecień 13, 2024
czwartek, 15 luty 2024 18:36

Jak ustawić stoły na wesele?

Stoły na wesele Stoły na wesele mat.prasowe

Techniki rozsadzania gości na przyjęciu weselnym to temat, który żywo interesuje przyszłych małżonków. Ustawienie stołów na wesele zależy w dużej mierze od wymiarów sali, a także ilości zaproszonych osób. Czym się kierować, ustawiając stoły?

Techniki ustawiania stołów na weselach

Ustawienie stołów na wesele to bardzo skomplikowane zagadnienia. Praktyka wypracowała kilka technik, po które najczęściej sięgają pary młode. Wśród nich wymienia się ustawienie stołów:

  • w literę L - para młoda otoczona jest przez gości,

  • w literę E - stoły dla gości ustawione są w trzech równoległych rzędach,

  • w literę U - stół pary młodej znajduje się w centrum, natomiast po jednej stronie siedzi rodzina panny młodej, po drugiej rodzina pana młodego,

  • w literę T - goście siedzą przy jednym stole ustawionym prostopadle do stołu pary młodej.

Stoły na wesela mogą mieć również okrągły kształt. Wtedy też ustawiamy je w taki sposób, aby goście mieli swobodny dostęp do swojego krzesła, zachowują odpowiednie odstępy pomiędzy poszczególnymi miejscami. Dużo mniejszą popularnością cieszy się natomiast ustawienie stołów w prostokąt. Wtedy też środek zaaranżowany zostaje jako miejsce do tańca lub postawienia dekoracji kwiatowych (w przypadku mniejszych sal).

Jak ustawić stoły na weselu?

Sposób ustawienia stołów weselnych zależy w dużej mierze od specyfiki sali, na której odbędzie się impreza. Najwięcej możliwości stwarzają sale puste, które można zaadaptować zgodnie z wymaganiami pary młodej. Nieco trudniej będzie, gdy w środku sali znajdują się filary albo dekoracje, których nie sposób przestawić. Kłopot mogą również sprawiać sale o nieregularnym kształcie. Na sposób rozsadzenia gości duży wpływ ma również ich ilość. W przypadku mniejszych imprez można sobie pozwolić na pewną dowolność jednak gdy mowa o większych uroczystościach, trzeba rozsadzić gości tak, aby było im przede wszystkim wygodnie. Pamiętajmy, że będziemy musieli zagospodarować przestrzeń do tańca, ewentualnie także do tego, by postawić dekoracje kwiatowe czy innego rodzaju ozdoby.

Trudna sztuka kompromisów, czyli oczekiwania pary młodej względem rozstawienia stołów

Rozstawienie stołów weselnych to jeden z ważniejszych aspektów, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze sali, w której odbędzie się impreza. Może bowiem okazać się, że specyfika miejsca nie pozwoli na przykład na ułożenie stołów w literę T albo prostokąt. Warto więc zapytać o tę kwestię już przy podpisywaniu umowy z restauracją.