czwartek, luty 29, 2024
czwartek, 12 styczeń 2023 19:27

Tabliczka mnożenia dla dzieci - jak skuteczne uczyć dziecko?

sposoby na naukę tabliczki mnożenia  sposoby na naukę tabliczki mnożenia  pixabay

Opanowanie tabliczki mnożenia dla prawie każdego było bardzo trudne i stanowi często przykre wspomnienie. Bywa, że nawet osoby w wieku dorosłym mają problemy z tabliczką mnożenia, nawet do 10. Taką wiedzę powinny opanować już dzieci w klasie trzeciej szkoły podstawowej. Jeśli dziecko ma trudności w zapamiętaniu tabliczki mnożenia, możesz z nim ćwiczyć. Oto skuteczne sposoby.

Ciekawe sposoby na naukę tabliczki mnożenia 

Aby nauczyć się tabliczki mnożenia można po prostu stworzyć dużą tabelę z cyframi od 1 do 10 z każdej strony i w rzędzie wpisywać wyniki poszczególnych działań. Wielokrotne powtarzanie tej czynności na pewno może ułatwić nauczenie się na pamięć tabliczki mnożenia. Można też inaczej. Sposobem na naukę mnożenia jest liczenie na palcach. Wykorzystuje się palce wyprostowane i zamknięte. Palce wyprostowane tworzą dziesiątki, a zagięte jedności. Zaciśnięta pięść oznacza 5, natomiast wyciągnięty kciuk to sześć, analogicznie dwa palce to siedem, trzy to 8, a cztery 9. Mnożąc dwie cyfry powyżej 5, wystarczy dodać do siebie wyprostowane palce jako dziesiątki oraz pomnożyć przez siebie zamknięte palce, a następnie dodać do dziesiątek. Wydaje się to skomplikowane, jednak ćwiczenie czyni mistrza. Zawsze jednak można spróbować bardziej tradycyjnego sposobu nauki i wybrać ćwiczenia do druku, które można znaleźć na stronie: https://childdevelop.pl/worksheets/tag-math-multi_table-multiplication-sortpop/. Wśród nich są nawet zadania z mnożeniem na palcach, ale i wiele innych. 

Nauka tabliczki mnożenia nie musi być trudna 

Tabliczki mnożenia można uczyć się też krok po kroku poznając wynik mnożenia wszystkich cyfr i jednej wybranej. Mnożenie w formie obrazkowej, gdzie dziecko może zwizualizować sobie wynik także świetnie się sprawdza. W końcu w ten sam sposób dzieci uczą się dodawania i odejmowania. Dzięki atrakcyjnej formie ćwiczeń dzieci się nie zniechęcają nawet przy pierwszych niepowodzeniach. Poznanie tabliczki mnożenia jest bardzo ważne i bez tego nie można uczyć się kolejnych matematycznych zagadnień. Ponadto przydaje się też w codziennym życiu. Warto zatem pomóc dziecku znaleźć najlepszą metodę przyswojenia tabliczki mnożenia. Jeśli z jakimś mnożeniem ma szczególny problem, to można się właśnie na tym skupić, wybierając odpowiednie zadania. Wspólne rozwiązywanie ćwiczeń jest także okazją do spędzenia czasu razem. Możecie przy okazji opowiedzieć dziecku, jak uczyliście się tabliczki mnożenia w jego wieku.