wtorek, 29 listopad 2022 12:48

Objawy chorej wątroby - na co mogą wskazywać?

przeciążona wątroba przeciążona wątroba pixabay

Wątroba jest narządem, który pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Do jej najważniejszych zadań należy przede wszystkim wytwarzanie glukozy oraz magazynowanie substancji, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania całego ciała.

Wątroba usuwa też toksyny, które mogą mieć negatywny wpływ na ogólne samopoczucie. Jakie są objawy chorej wątroby i jak postępować w przypadku ich zauważenia? 

Objawy wskazujące na chorą wątrobę

Jakie objawy są charakterystyczne dla chorej wątroby? Są to przede wszystkim dolegliwości mające swoje źródło w układzie pokarmowym. Najczęściej zgłaszany przez pacjentów jest ból brzucha. Pojawić mogą się też wymioty, problemy z apetytem, a nawet żółtaczka. Czasem zdarza się ogólne osłabienie oraz problem z podejmowaniem długotrwałego wysiłku fizycznego. Problemy z wątrobą mogą też wiązać się z zaburzeniami w sferze seksualnej - będzie to nie tylko obniżenie lub zanik libido, ale również nieregularne miesiączki u kobiet oraz przerost piersi u mężczyzn. Zdarza się, że w zaawansowanym stadium różnych chorób pojawią się zaburzenia na tle psychiatrycznym. Jest to związane z nadmiarem toksyn w organizmie. 

objawy chorej wątroby

objawy chorej wątroby

Jak zapobiegać chorobom wątroby?

Na stan wątroby w dużym stopniu wpływa styl życia. Aby uniknąć chorób, należy dbać przede wszystkim o dietę. Obciążające jest m.in spożywanie zbyt dużych ilości węglowodanów. Warto dbać o skrupulatne ograniczanie cukrów w diecie - najlepiej do absolutnego minimum. Szkodliwe są też tłuszcze nasycone. Znajdują się w praktycznie wszystkich fast foodach oraz różnych słonych przekąskach. Jednak wpływ na stan wątroby mają też czynniki niezwiązane bezpośrednio z jadłospisem. Obecnie największy odsetek chorób wątroby wywołany jest nadmiernym spożyciem alkoholu. Jest to przyczyna, która może wywołać m.in marskość wątroby, zapalenie lub stłuszczenie tego organu. 

Szczególną wagę należy przykładać do prawidłowego odżywiania podczas przyjmowania leków i korzystania z ziół. Wiele preparatów leczniczych wiąże się z ryzykiem hepatotoksyczności - w szczególności w przypadku nadmiernego spożycia. W szczególności należy unikać suplementów ze zbyt dużą ilością witaminy A, żywokostu lekarskiego, podbiału pospolitego, a także leków przeciwbólowych w nadmiernych ilościach. Na dietę i higienę przyjmowania leków należy też zwrócić uwagę podczas leczenia chorób wątroby. Dobrym pomysłem może okazać się włączenie do diety preparatu takiego jak Fresubin Hepa DRINK, który ułatwi dostarczenie organizmowi niezbędnych substancji odżywczych.

Najczęstsze schorzenia wątroby - jak sobie z nimi radzić?

W leczeniu wątroby najważniejsze jest, żeby wyeliminować czynnik będący główną przyczyną choroby. Często diagnozowane jest polekowe uszkodzenie tego narządu. Najczęściej wynika ze spożywania w zbyt dużych ilościach paracetamolu i leków przeciwzapalnych. Jednym z elementów leczenia jest absolutne odstawienie przyjmowanych dotychczas środków. Podobnie w przypadku alkoholowego uszkodzenia wątroby - postępowanie powinno polegać na zaprzestaniu picia alkoholowych napojów oraz zregenerowaniu tkanki. Inne zaburzenia pracy wątroby to wirusowe zapalenie lub stłuszczenie o niealkoholowym podłożu. Warto pamiętać o tym, że lepiej jest zapobiegać stanom chorobowym, niż je leczyć. Dlatego warto przez całe życie dbać o dietę i aktywność. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o schorzeniach wątroby, przeczytaj też: Przeciążona wątroba – objawy i sposoby leczenia.

© 2013-2020 by SN2.EU