piątek, marzec 01, 2024
czwartek, 13 styczeń 2022 21:25

5 powodów, dla których warto zainteresować się haftem diamentowym

haft diamentowy haft diamentowy pixabay

Haft diamentowy to alternatywna opcja dla tych, którzy chcieliby sami tworzyć obrazy, ale nie odnaleźli się w malowaniu po numerach lub klasycznym hafcie krzyżykowym. Ten rodzaj jest nieco łatwiejszy, ale również wymaga precyzji, cierpliwość i zaangażowania. Dlaczego i czy w ogóle warto zainteresować się haftem diamentowym? Poniżej 5 głównych korzyści, jakie przynosi to rękodzieło.

Rozrywka dla całej rodziny

Tworzenie mozaiki diamentowej to świetna rozrywka dla całej rodziny. Niemniej ze względu na bardzo mały rozmiar diamencików, należy zachować szczególną ostrożność w przypadku dzieci. Na rynku dostępne są ich dwa rodzaje: diamenciki kwadratowe oraz okrągłe. Te pierwsze nie są polecane dla początkujących, ponieważ trudniej uchwycić je za pomocą aplikatora. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować na kanwie o stosunkowo małym rozmiarze. Wyklejanie mozaiki diamentowej można porównać do wspólnego układania puzzli. 

Stworzysz własnoręcznie dekoracje 

Na rynku dostępne są kawy w różnych rozmiarach oraz z najróżniejszymi motywami graficznymi. Dzięki temu z łatwością dobierzesz obrazek pasujący do Twojego wnętrza. Istnieją także specjalne serie dedykowane dla dzieci, przedstawiające bohaterów ulubionych bajek. Jeżeli jesteś wytrwałą i cierpliwą osobą, możesz podjąć się wyklejania tryptyku przy użyciu diamencików. Tego typu dekoracje są obecnie bardzo modne i pasują szczególnie do nowoczesnych salonów. Obrazek składa się zazwyczaj z kilkudziesięciu tysięcy elementów. 

Pomaga w walce ze stresem 

Haft diamentowy to doskonały sposób na ukojenie nerwów. Możesz za jego pomocą ćwiczyć skupienie na tym, co robisz. To Ty nadajesz sobie tempo pracy i możesz ją przerwać w każdej chwili. Ważne jest jednak, aby zabezpieczyć płótno przed wyschnięciem kleju. Dlatego nie usuwaj od razu całej folii ochronnej. Z pewnością nie zdołasz bowiem wykleić samego obrazka za jednym razem. W trakcie wyklejania możesz słuchać ulubionych podcastów, audiobooków lub muzyki. To dodatkowo pomoże Ci się odprężyć i zregenerować. 

Wszystko czego potrzebujesz, jest w zestawie 

Producenci oferują gotowe zestawy, w których znajdziesz wszystko, co jest potrzebne do wykonania obrazka. Typowy zestaw składa się z: 

  • płótna pokrytego klejem z nadrukowanym obrazkiem - w zależności od rodzaju, do wyklejenia może być cały obrazek bez podmalowanych elementów albo część płótna może być już zamalowana; 
  • diamencików akrylowych; 
  • aplikatora zwanego inaczej długopisem, za pomocą którego umieszczasz diamenciki na płótnie; 
  • wosku, którym wypełniasz końcówkę aplikatora, aby łatwiej było przenosić diamenciki na płótno; 
  • tacki, do której możesz przesypać te diamenciki, które akurat będą Ci potrzebne do wyklejania; 
  • pinceta, za pomocą której usuniesz diamencik, jeżeli przykleisz go w niewłaściwym miejscu. 

W zależności od producenta, możesz znaleźć w zestawie także specjalne gumki na długopis. Dzięki nim unikniesz odcisków na palcach, a to znacznie poprawi komfort Twojej pracy. Nie musisz się martwić, jeżeli zgubisz część diamencików. Zazwyczaj w zestawie znajduje się ich spory zapas. Im więcej odcieni i diamencików, tym lepszy efekt wizualny będzie możliwy do uzyskania. Haft diamentowy zestaw nie zawiera ramy. Jeżeli zatem zechcesz powiesić swój obraz, musisz zakupić ramę we własnym zakresie. 

Kreatywna pasja 

Kiedy już nabierzesz wprawy w hafcie diamentowym, możesz spróbować tworzyć na tzw. czystej kanwie. Wówczas na płótnie nie ma nadruku z obrazem, który należy pokryć diamencikami kwadratowymi albo okrągłymi. Wzór znajduje się na kartce wraz z legendą. Twoim zadaniem jest odwzorowanie wydruku na kanwie. Taki rodzaj haftu diamentowego wymaga szczególnego skupienia i samodzielnego rozplanowania obiektów na płótnie. Z tego względu nie jest polecany osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym rodzajem haftu. Warto wcześniej poćwiczyć na zadrukowanych kanwach. Istnieją także programy, za pomocą których możesz zamówić płótno z własną grafiką lub zdjęciem. Jest to oryginalny sposób na wyeksponowanie ważnych dla Ciebie fotografii.